Topraklarımızda organik madde yetersiz !..

Kompoze gübreler toprakları fakirleştiriyor.

Türkiye Topraklarının %92' sinde Organik Madde Yetersiz

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’deki tarım topraklarının % 91.4’ünde organik maddelerin yetersiz olduğu saptandı.

 

Ekopar madencilik yetkilileri, topraktaki sürdürülebilir verim için alınan bütün besin maddelerinin toprağa tekrar verilmesi gerektiğini, doğal organik leonardit ve torf kaynaklı üretilen organik gübrelerin  sahip olduğu özellikler itibariyle, bunun için birebir olduğunu belirtti.

 

Yetkililer, “Ülkemizdeki topraklar organik madde yönünden çok fakir topraklardır. İhtiva ettiği organik madde her yıl giderek azalmaktadır. Çünkü toprağa atılan kompoze gübreler, hem kısa süre etkili gübrelerdir ve hem de toprakta birikmeyip bitkinin faydalanamadığı kısımlar sulama suları ile taşınmaktadır.

 

Bunun sonucu olarak topraklarımızın ihtiva ettiği zaten çok az olan organik madde miktarı her geçen gün giderek azalmakta yani topraklarımız fakirleşmekte ve verimsiz hale gelmektedir. Bunun sonucu olarak da topraklarımıza atılması gereken suni gübre miktarı her geçen yıl giderek artmaktadır. Ancak belli bir süre sonunda ne kadar suni gübre atılırsa atılsın bu topraklardan verim alma imkansız hale gelecektir ve topraklarımız çölleşecektir.

 

Organik gübre kullanılması halinde ise bu durum tamamen tersine dönmeye başlayacak ve giderek topraklarımızın ihtiva ettiği organik madde miktarı artacaktır. Ayrıca, üretilen organik gübre bitkinin ihtiyacı olan mineral maddeleri absorblayarak bitkinin ihtiyaç duyduğu anda bitkiye veren ve mineral maddelerin de taşınmasını engelleyen bir gübredir” şeklinde konuştu.

 

Erozyonu önlüyor

 

Bitki yetiştiriciliğinde, organik gübre kullanımının artmasının Türkiye’deki doğal dengenin yeniden kurulmasına da yardımcı olacağını söyleyen Ekopar Madencilik yetkilileri, tamamen çevre ve insan dostu olan Ekotorf - natura organik gübresinin de bu noktada en doğru ve yararlı araçlardan biri olduğunu, bu organik  gübrenin toprak tanelerinin kümeleşmesine yardımcı olduğunu ve toprağın erozyon tehlikesini de azalttığına dikkati çekti.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com