Sadece Türkiye'de yetişiyor

'Thermopsis turcica' Akşehir gölünün çekilen bölümlerinde tarım yapılması nedeniyle yokolma tehditi altında

Dünyada sadece Konya'nın Akşehir İlçesi'ndeki Akşehir Gölü çevresinde yetişen ve Dünya Doğal Hayatı Koruma Konseyi tarafından birinci derecede korunması gereken bitkiler arasında gösterilen ''thermopsis turcica'' isimli bitki, gölün çekilen kısımlarında tarım yapılması nedeniyle yok olma tehlikesi yaşıyor.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ÖğretimÜyesi Doç. Dr. Mustafa Küçüködük, 1983'de Akşehir Gölü çevresinde yapılan araştırmalar sırasında, baklagillerden ''thermopsis turcica'' isimli bitkiyi keşfettiklerini ve türüne Latincede ''Türkiye'' anlamına gelen ''turcica'' ismini verdiklerini söyledi. 

Son yıllarda kuraklık nedeniyle Akşehir Gölü'nün çekilmesiyle, gölçevresinde yetişen bitkinin bulunduğu hazine arazilerinin tarıma açıldığını ifade eden Küçüködük, ''Eskiden göl yatağı olan ve 'thermopsis turcica' bitkisinin doğal yaşamını sürdüğü alan tarım arazisi olunca, bu bitki, sadece tarlaların ekilmeyen sınır kısımları arasına sıkıştı. Dünya Doğal Hayatı Koruma Konseyi tarafından birinci derecede korunması gereken bitkiler arasında gösterilen 'turcica' türü, önlem alınmazsa, yok olan bitki türleri arasına girecek'' diye konuştu. 

TÜRKİYE'DEKİ 9 BİN BİTKİDEN 3 BİNİ ENDEMİK
    
Dünyada varlığını sürdüren ''thermopsis''in 20'ye yakın türünden biri olan ve sadece Türkiye'de Akşehir Gölü çevresindeki Gölçayır Beldesi yakınlarında yetişen ''turcica''nın diğer türler arasında, birçiçekten 3 meyve verme özelliğine sahip tek bitki olduğunu vurgulayan Küçüködük, şunları kaydetti: 

''Yaptığımız araştırmalara göre bu bitkinin, dinozorların da yaşadığı jeolojik dönemden kalma olduğunu tespit ettik. Bu tür, İngiltere'de Edinburg Üniversitesi'nde de araştırmacılar tarafından incelenerek tanımlandı. Türkiye'de yaşayan 9 bin civarındaki bitkiden yaklaşık üçte birinin endemik (nadir rastlanan tür) olduğu biliniyor. Fakat bu konuda herkes aynı hassasiyeti taşımadığı için korunması güç oluyor. Türkiye, nadir bulunan bitkiler açısından dünya ülkeleri açısından ikinci sırada geliyor.'' 

''Turcica'' türünün, tarla genişletme ve ilgisizliğin kurbanı olmak üzere olduğunu dile getiren Küçüködük, yetkililerin çok geç olmadan harekete geçerek, bilimsel araştırma alanı açısından büyük değere sahip bu bitkinin yok edilmesini önlemeleri gerektiğini sözlerine ekledi. 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com