Mars kuzeyine tarihi yolculuk

Yaşam belirtisi aranıyor...

 

 

Mars'ın kuzeyine tarihi yolculuk

 

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA tarafından Mars'a gönderilen insansız uzay aracı Mars Phoenix, gezegene inmeyi başardı ve dünyaya ilk fotoğraflarını gönderdi.

 

Uzay aracı, gezegenin kuzeyindeki daha önce incelenmemiş bir bölgesine inmek için 680 milyon kilometre yol kat etti.

Phoenix'in (Anka Kuşu) yolculuğunun özellikle son dakikalarında NASA üssünde büyük heyecan yaşandı.

Saate yaklaşık 21 bin kilometre hızla seyreden araç, Mars'ın atmosferine girişinde hızını aniden düşürerek paraşütle gezegenin kuzey kutup bölgesine yumuşak iniş yaptı.

Phoenix önümüzdeki birkaç gün içinde, gezegende bir tür yaşam olup olmadığına dair bulguları araştırmaya başlayacak ve gezegen yüzeyinde buz halinde olduğu tahmin edilen suyu analiz edecek.

Yumuşak iniş

Uzay aracının yaklaşık 10 ay süren yolculuğunun son yedi dakikası, uzay aracının görevinin en zorlu bölümüydü.

Proje Yöneticisi Barry Goldstein, "Rüyamda bile her şey bu kadar mükemmel olamazdı" diye konuştu.

Goldstein, projenin en zor kısmının geride kaldığını, ancak hala çok önemli görevler olduğunu söyledi.

Uzay aracının inmesinden yaklaşık iki saat sonra, aracın küçük kayaların arasında Mars yüzeyine basmış bacaklarından birinin görüntüsü ile ufuk çizgisinin görüntüleri Dünya'ya ulaştı.

İlk görüntülerin, uzay aracının durumu ve üzerindeki bilimsel araçlar hakkında uzmanlara bilgi verdiği belirtiliyor.

Aracın enerjisini sağlayacak güneş panelleri, aracın inişinin havaya savurduğu yoğun toz tabakası yatıştıktan sonra açılmak üzere programlandı.

'Anka Kuşu' isminin anlamı

Mars'a başarılı iniş yapmak uzay araştırmalarının zorlu görevlerinden biri olarak görülüyor.

Yıkılan Sovyetler Birliği'nin 1960 yılında bu gezegene ilk uzay aracını göndermesinden bu yana, Mars görevlerinin yaklaşık yarısı başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Gezegen yüzeyine Türkiye saatiyle 02.53'te inen uzay aracına verilen isim, Anka Kuşu'nun, küllerinden yeniden doğuşu gibi, uzay aracının da önceki iki denemenin başarısızlığının ardından geliştirilmesini simgeliyor.

Uzay aracı kızıl gezegen yüzeyindeki araştırmasını üç ay boyunca sürdürecek.

 

(BBC)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com