Dr. Şekercioğlu na Büyük Çevre Ödülü

İngiltere de Çevre Nobeli sayılan Whitley Altın Çevre ödülünü kazandı.

Dr. Şekercioğlu na Büyük Çevre Ödülü

 

ABD'deki Stanford Üniversitesi Çevre Bilim Merkezi araştırma görevlisi, tropikal biyolog, ekolog, ornitolog ve doğa fotoğrafçısı Dr. Çağan Şekercioğlu, Kars-Kuyucuk Gölünün korunması, sazlık bitki örtüsünün ekolojik restorasyonu ve bölgede doğa turizminin geliştirilmesi alanında yaptığı çalışmayla, İngiltere'de "Çevre Nobeli" sayılan "Whitley Altın Çevre" ödülünü kazandı.
Bu ödülü kazanan ilk Türk olan Şekercioğlu'nun 11 finalist arasından birinci olan projesine, iki yıl boyunca projenin finansmanında kullanılmak üzere 60 bin sterlinlik para ödülü verildi.
Yarışmada ödül kazananlar, Londra'da düzenlenen ve onur konuğu olarak Prenses Anne'in katıldığı gecede ödüllerini, Prenses ve Whitley Vakfının başkanı olan çevreci iş adamı Edward Whitley'nin elinden aldı. Whitley, Harvard ve Stanford üniversitelerinde öğrenim gören Şekercioğlu'nun, doğa alanında çalışmalar yapmak için parlak bir Wall Street kariyerini reddettiğini ifade etti.
Royal Geographical Society'de düzenlenen törende, Çağan Şekercioğlu'na birincilik ödülünü Kraliçe İkinci Elizabeth'in kızı Prenses Anne verdi.
Ödülün kendisi için büyük sürpriz olduğunu belirten Şekercioğlu, "Mutluluğumu kelimelerle ifade etmekte zorlanıyorum. Aileme haber verme fırsatı bulamadım. Sanırım onlar da TV haberlerinden öğrenecek dünyanın en prestijli, İngiltere'nin en önemli çevre ödüllerinden biri aldığımı" dedi.

 

(AA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com