Aras Kargo dan Hatıra Ormanı

Kars a 30 bin sarıçam dikildi,70 bin huş ağacının dikimi sonbahar mevsiminde...

Aras Kargo'nun Çekül Vakfı'yla beraber başlattığı "Yeşile Hayat, Hayata Yeşil" adlı ağaçlandırma kampanyasının ikinci adımı 18 Mayıs'ta Kars'ta atıldı. Aras Holding'in kurucusu Celal Aras'ın anısını yaşatmak amacıyla doğup büyüdüğü Kars'ın Selim ilçesinde ‘Celal Aras Hatıra Ormanı‘ nı oluşturmak için 50 hektarlık alana 100 bin ağaç dikiliyor.

Bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan Aras Kargo, küresel ısınmayla mücadele için Çekül Vakfı'yla birlikte ülke çapında “Aras Kargo Türkiye ormanları’’ projesini başlatmıştı. Bu sosyal sorumluluk projesinin 2.'si Kars'ın Selim ilçesinde gerçekleştirildi. Ulusal ve yerel basının ilgi gösterdiği proje kapsamında ilçeye 100 bin ağaç dikilmesine başlandı. 30 bin sarıçamın dikildiği organizasyonda 70 bin huş ağacının dikimi için uygun olan sonbahar mevsimi beklenecek.

Ağaç dikim töreninde bir konuşma yapan Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, “ 2007'de Sivas'ın Divriği ilçesinde 7 bin ardıç ağacı dikerek başladıkları Aras Kargo Türkiye Ormanları projesinin ikincisi için Kars'a geldiklerini söyledi.

18 Mayıs'ın Celal Aras'ın doğum günü olduğunu belirten kızı Evrim Aras ise, bu projenin de babasının vasiyeti olduğunu anlattı. Projelerinin bundan sonra Malatya ve Elazığ'da devam edeceğini belirten Aras, doğadan aldıklarını doğaya verme bilinciyle ülkenin neresinde ağaca ihtiyaç varsa orada olacaklarının altını çizdi.

Her bireyin hayatı boyunca 7 ağaç tükettiğini kaydeden Aras, geleceğimizi kurtarmak için herkesi ağaç dikmeye davet etti. Çekül Vakfı'yla beraber 5 yıl içinde 200 binin
üzerinde ağaç dikmeyi hedeflediklerini söyleyen Aras, doğa için herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi.’’

ÇÖPLÜK ARTIK ORMAN
Celal Aras Hatıra Ormanı, 500 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak. Bu alanın 20 bin metrekaresi ilçenin çöplüğü durumundaydı. Bu alan, ağaç dikimi öncesinde temizlenerek ağaç dikimine uygun hale getirildi.

Halkın sağlığı için tehdit oluşturan bölge gelecek nesillere bir orman olarak bırakılacak. Törende Karslı öğrencilerin halkoyunları gösterisinden sonra konuklara bir cirit müsabakası da sunuldu. Galip gelen takıma çeşitli armağanlar sunan Evrim Aras, daha sonra babasının adına yapılan hatıra ormanına annesi ve diğer konuklarla birlikte ağaç dikti.

 

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com