Akıllı Su Sayacı !

İki öğrenci, öğretmenleriyle birlikte kumandalı su sayacı yaptı.

Adana'da öğrencilerin hazırladığı "Akıllı su sayacı" toplu su kullanılan yerlerdeki israfa son verecek.

 

Küresel ısınmayla birlikte "kuraklık tehlikesi" her ülke gibi Türkiye'yi de olumsuz etkiliyor. Su kaynaklarının daha verimli kullanılarak israfın önüne geçmek isteyen İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi'nden iki öğrenci, öğretmenleriyle birlikte Akıllı su sayacı yaptı.

 

Uzaktan kumanda ile muslukları anında kesen sayaç sayesinde, toplu kullanılan okul, hastane, otel, kamu binaları, üretim tesisleri vb. yerlerdeki lavabo, sulama muslukları istenildiğinde anında kesilecek.

 

Proje Koordinatörü ve Tesisat ve İklimlendirme Teknolojisi Bölüm Şefi Mustafa Işıklı, 11. sınıf öğrencileri Mehmet Ünal ve Memet Mutluer ile birlikte hazırladıkları düzenekle, toplu su kullanılan yerlerdeki israfın önleneceğini söyledi. Açık kalan ve 0,5 milimetre çapında damlatan musluktan ayda 15 tona yakın suyun boş yere aktığını anlatan Işıklı, projeye başlamalarında temizlik görevlilerinin akşam saatlerinde tuvalet ve lavaboları kontrol ederek açık kalan muslukları kapatmalarının etkili olduğuna dikkat çekti. Işıklı, "Akıllı su sayacı ile artık muslukların açık olup olmadığının kontrolü gerekmeyecek. Bir tuşla, boş yere akan su anında kesilecek. Musluk arızalarında da vananın yeri aranmayacak. 200 metre mesafeden vana kumanda ile kapatılabilecek." dedi.

 

Projelerine Vali İlhan Atış ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak 'ın büyük ilgi gösterdiğini kaydeden Işıklı, maliyetin 100 YTL'yi bulduğunu sözlerine ekledi. Antalya'da yapılan bir yarışmada Bölge 3.'sü olan proje Adana'daki Mesleki Eğitim yarışmasında ise 1. seçildi.(CHA)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com