Endemik şakayık

Küre dağlarından bir endemik:Poeonia peregrina

Paeonia (Ranunculaceae)

Bahçelerde kullanılan şakayıkların kökeni, iki otsu türe dayanır. Bu cins çok yıllık odunsu ve otsu yapıda türler içerir.

 

Paeonia officinalis

Etli bir köke sahiptir. 60-100 cm arası boya erişebilen tutamlar oluşturur. Her sürgünün ucunda, kokusuz, katmersiz, büyük çiçekler vardır ve çiçeklenme mayıs ayında başlar.

Katmerli, katmersiz, beyazdan lal kırmızısına kadar, pembe de dahil çeşitli renklerde çiçekleri olan çeşitleri vardır.

Paeonia lactiflora

Etli köklere, narin sürgünlere sahip, 60-100 cm arası boylanabilen, oldukça dayanıklı, çok yıllık  bir bitkidir. Pembe (et rengi) çiçekleri, sürgünlerde ikili, beşli gruplar halinde yer alır. Hoş kokulu çiçeklenmesi mayıstan haziran sonuna kadar devam eder.

Bu türden pek çok çeşit üretilmiştir. Çiçeklerinin iriliği, kesme çiçek olarak dayanıklılığı ve renklenmesinde iyileştirme yapılmıştır.

Dikkat çekici özelliği: Oldukça iri ebatlardaki çiçekleridir. Aynı zamanda üretimi de kolaydır.

Toprak ve ışık isteği: Yüzey altı kısımları serin olan, verimli topraklarda, güneşli ya da yarı gölge ortamlarda yetişir.

Üretimi: Sonbaharda kök ayrımıyla çoğaltılır. Ayrılan parçalar 80 cm’lik aralıklarla dikilir.

Çiçeklenme genellikle, dikimden iki, üç yıl sonra başlar; ardından bitkiler seneden seneye daha bol çiçek verir hale gelir. Paeonıa’lar, İyice ayrışmış ya da kurutulmuş hayvani gübre ile gerçekleştirilen yoğun bir verimlileştirme dışında başka hiçbir özen gerektirmeden, sekiz, on yıl yerlerinde kalabilirler.

Uygulama alanı: Çim alan üzerinde gruplar halinde ya da tek başlarına kullanılırlar. Bitki yastıklarında, aynı dönemlerde çiçeklenen diğer çok yıllıklarla birlikte de kullanılırlar (Delphinium’lar, Lupinus’lar, vb.).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com