Amerika da bir Osmanlı Bahçesi...

Gülün Osmanlı bahçelerinde yeri çok özel...

Amerika da bir Osmanlı Bahçesi...

Merkezi ABD'de bulunan Türk Kültür Vakfının desteğiyle gerçekleştirilen açılışta projenin danışmanlığını yapan Prof. Dr. Nurhan Atasoy "Türklerin bahçe kültürünün Batı dünyasına etkisi" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Türk Kültür Vakfına göre, Missouri Botanik Bahçesi içindeki Osmanlı Bahçesi'ne ismini veren Bakewell ailesinin Osmanlı İmparatorluğu ile bağları, II. Mahmut'un Fransız asıllı annesi Nakşidil Valide Sultan ile akrabalıklarına dayanıyor. Nakşidil Sultan'ın akrabası olan babaları Edward L. Bakewell'den Osmanlı saray hikayeleri dinleyerek büyüyen ve babalarının ABD'de bir Osmanlı bahçesi kurulması yönündeki vasiyetini yerine getirmek üzere uzun yıllar çalışma yapan Ted ve Anderson Bakewell kardeşler, bu vasiyeti, Missouri Botanik Bahçesi içinde kurdukları Osmanlı Bahçesi ile hayata geçirdiler.

St. Louis kentinde yaşayan mimar Fazıl Sütçü'nün katkıda bulunduğu Bakewell Osmanlı Bahçesi'nin, her yönüyle Türk bahçe kültürünü yansıtmasına özen gösterildiği belirtiliyor. Bahçe köşkü ve yan duvar süslemeleri gibi ayrıntıları ise sanatçı Semih İrteş'in hazırladığı kaydedildi.

Geleneksel Osmanlı bahçe mimarisi özelliklerini taşıyan "Bakewell Osmanlı Bahçesi", çeşmesi, çardağı ve şadırvanın yanı sıra, siklamen, zambak, sümbül, lale, anemon, nergis, karanfil, yasemin, gül, şakayık, çınar, turunç, nar gibi 9 bin çeşit egzotik çiçek, bitki ve ağaç ile Türk bahçelerinin zenginliğini yansıtıyor.(AA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com