Çevre için kağıt ve pil biriktirmek

Avcılar Anadolu Teknik Lisesi,Volvo-UNEP çevre projesinde dünya dördüncüsü...

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) kapsamında İsveç'te düzenlenen uluslararası çevre projesi yarışmasında, Avcılar Anadolu Teknik Lisesi "Kağıt ve Pil Biriktirerek Felaketleri Silelim" adlı projesiyle dünya dördüncüsü oldu.

UNEP, Volvo Adventure işbirliği ile düzenlenen uluslararası çevre projeleri yarışması İsveç'in Goteborg şehrinde gerçekleştirildi. Bu yıl altıncısı düzenlenen yarışmanın finallerine 50 ülkeden 375 çevre projesi katıldı. Uluslararası jüri tarafından en iyi 15 proje finallere davet edildi. Bu yarışmaya Türkiye 168 proje ile başvuru yaptı. Yarışmada Avcılar Anadolu Teknik Lisesi birinci olarak finallerde Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı. İsveç'in Goteborg şehrinde düzenlenen final yarışmasında Avcılar Anadolu Teknik Lisesi, "Kağıt ve Pil Biriktirerek Felaketleri Silelim" adlı projesiyle Türkiye'yi temsil etti. Proje içeriği ve sunum tekniği açısından herkesin takdirini ve övgüsünü kazanarak dünya dördüncüsü oldu. Yarışmada, Rusya birinci olurken, Makedonya ikinci, Comoros üçüncü oldu.

Avcılar Anadolu Teknik Lisesi'nin "Kağıt ve Pil Biriktirerek Felaketleri Silelim" adlı projesi 1995-1996 yıllarında atık kâğıt toplanması ile başladı. 2002-2003 yıllarında ise projeye atık pil toplanması da eklendi. Projeye her yıl mezun olan öğrenci yerine okula yeni kayıt olan öğrenci eklenerek devamlılık sağladı. İsveç'te finale kalan proje 4 kişilik öğrenci grubu ile 2 öğretmen tarafından yürütüldü.

Yarışmada Türkiye'yi temsil etmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Avcılar Anadolu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Osman Nuri Süzen, projenin kağıt ve pil atıklarının geri dönüşümünü kazanmak için ortaya konulduğunu belirtti. Projeye 10 yıl önce başladıklarını ve istikrarlı bir şekilde devam ettiklerini kaydeden Süzen, "Projemiz, BM gözetiminde film sistemi ile yapılan bir yarışmaya katıldı. Türkiye'de 168 proje arasından 30 proje arasına girdi. Bu projeler arasından Türkiye birincisi olmaya hak kazanan projemiz, yurt dışında ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Uluslararası yarışmalara katılmak üzere öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz İsveç'e gitti. 49 ülke arasından yarışmaya giren projemiz, finalist 15 ülke arasına gidi. Bu ülkeler arasında da dünya dördüncüsü olmaya hak kazandı" diye konuştu. Projenin başarısında en önemli özelliği istikrar olarak özetleyen Süzen, "Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ile birlikte kağıtların çok israf olduğunu görmüştük. Pillerinde hem çevreyi kirlettiğini ve hem kimyasal olarak sadece yüzeyi değil toprağın derinliğine kadar suyu kirlettiğini gördük. Projeye böyle başladık. Projenin en önemli özelliği 10 yıl boyunca istikrarlı bir şekilde yürümesi" ifadelerini kullandı. Final yarışmasında projelerinin diğer ülkeler tarafından da takdirle karşılandığını ifade eden Süzen, "İsveç'te de diğer ülkeler arasında takdir görmüş bir proje. Projenin yürütme kurulunda, 4 kişilik bir öğrenci ekibi iki de öğretmenlerimiz var. Juri projenin seçilmesinde çok zorlanmış. Diğer ülkelerin temsilcileri de bizim birinci olmamızı bekliyorlarmış." şeklinde konuştu.

Projeyi hazırlayanlardan biri olduğunu söyleyen 11. sınıf öğrencisi, Merve Polat, "Bu projeye okulumuz 13 yıl önce kağıt toplayarak ve 6 yıl önce de pil toplayarak başladı. Her yıl devam etti. Her yılın sonunda en çok pil toplayan öğrenciye hediyeler verildi. Projeyi yurt dışında da çok beğenildi. Benim katkım, insanları kağıt ve pil toplamak için teşvik etmek oldu" dedi. Projenin yürütme kurulundaki diğer öğrenci Sinem Gözdeten ise şunları söyledi: "Kağıt ve pil toplayarak diğer okullara bu konuda örnek olmaya çalıştık. Toplanan piller Pil İthalatçıları Derneği'ne verildi. İsveç'te de en beğenilen proje bizim oldu. Kesin derece bekliyorduk zaten" (CHA)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com