Türkiye'ye küresel ısınma için AB desteği

Konutların mimari yapıları değiştirilmeye çalışılıyor.

Türkiye'ye küresel ısınma için AB desteği

 


İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, küresel ısınma sorununa büyük önem verdiklerini belirterek, ''Türkiye'ye küresel ısınmayla ilgili çalışmalarında AB desteği çok önemli'' dedi.

Miliband, yaptığı açıklamada, küresel ısınmayla mücadelede bireyinden, hükümetine ve iş adamına kadar herkese görev düştüğünü söyledi.

Türkiye'nin, küresel ısınmayla ilgili çalışmalarında AB desteğinin önemine dikkati çeken Miliband, "Özellikle, iş adamları arasındaki işbirliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Miliband, Türkiye'deki karbon emisyonunu azaltmaya yönelik çalışmalar, karbon salınımına neden olan enerji türlerine bağımlılığın nasıl azaltabileceği ve küresel ısınmayla mücadelede sivil toplum kuruluşlarının rolü gibi konular hakkında bilgi aldığını sözlerine ekledi.

Ülkesindeki karbondioksit salınımının azaltılmasına yönelik çalışmalar hakkında da bilgi veren Miliband, konutların mimari yapılarını değiştirmeye çalıştıklarını anlattı.

Konutların, "sıfır karbon salınımı" ilkesiyle inşa edilmelerine yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Miliband, şöyle devam etti:

"Elektrik tedariğine gelince önceki yıllarda elektrik üretiminde nükleer enerjinin payı yüzde 28-30 arasında değişirken bu miktar yüzde 20'ye kadar düşürüldü. Yine elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 5-6'yı buluyor. Bu oranın kesinlikle artması gerekiyor.

İngiltere'de karbondioksit salınımının yüzde 27'sine ulaşım neden oluyor. Ama artık AB mevzuatında bunun engellenmesiyle ilgili ciddi dayatmalar var. Çalışmalarımız bu yönde."

Miliband, "Küresel ısınma sorununa büyük önem veriyoruz. Üniversitelerimizde yeni çevre teknolojileriyle ilgili çok fazla araştırma yapılıyor" dedi.

 

(AA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com