Atmosferdeki sera gazları tavan yaptı

Son 800 bin yılın en yüksek seviyesinde.

Atmosferdeki sera gazları tavan yaptı

 


Güney Kutbu buzulları üzerinde yapılan araştırmalar, atmosferdeki sera gazlarının, son 800 bin yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ortaya koydu.

Antarktika'daki buzulların binlerce yıl önce oluşmuş, çok derinlerdeki bölgelerinden aldıkları örnekleri inceleyen bilim adamları, atmosferdeki karbondioksit ve metan gazı oranlarının son 800 bin yılın en yüksek seviyesinde olduğunu tespit etti.
 
İsviçre, Fransa ve Almanya'dan bilim adamlarının katıldığı araştırmanın sonuçları, küresel ısınmaya neden olan gazların artmasından ve iklim dengesinin bozulmasından insanoğlunun sorumlu olduğu teorisini destekliyor.
 
Buzulların, yüzey seviyesinden 3200 metre derininde sıkışmış hava kabarcıkları içindeki karbondioksit ve metan gazı oranlarının ölçüldüğü araştırmayı yürüten Thomas Stocker, "Bugünün karbondioksit ve metan oranlarının, son 800 bin yıl içindeki herhangi bir zamana oranla, sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 124 daha fazla olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz" dedi.
 
Stocker, Çinli ve Avustralyalı uzmanların, bazı yerlerde derinliği 4 bin 500 metre derinliğe ulaşan buzullarda daha derine inme planları yaptıklarını, bunun mümkün olması durumunda, atmosferle ilgili 1,5 milyon yıllık "kayıtlara" ulaşılabileceğini söyledi.
 
Dünya'nın yörüngesindeki uzun dönemli periyodik değişimler nedeniyle, sanayi devriminden önceki son 800 bin yılda, sera gazlarının doğal azalma ve artma süreçlerine girdiği ve bunun da gezegenin 8 kez buzul çağına girmesine ve iklimin yeniden normalleşmesine neden olduğu biliniyor.
 
Nature dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten uzmanlar, Antarktika buzulunun derinlerinin keşfedilmesi için yürütülen bir Avrupa projesinde yer alıyor

 

(CNN)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com