Sevgi çiçekleri açtı

Dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen halk arasında yanar döner olarak bilinen sevgi çiçeği...


 

Sadece Gölbaşı’nda yetişen ve geçen yıl kuraklık sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Sevgi Çiçeği’nin yetiştiği alanlar genişliyor.

  Dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen halk arasında yanar döner olarak bilinen sevgi çiçeği açmaya başladı. Mayıs ayı başları ile Haziran ayı ortalarına kadar kırmızı ve tonlarında açan sevgi çiçeği geçen yıl kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış sadece 30 metrekare alanda çiçek açmıştı. Bu yıl yağışlarında etkisiyle yaygın halde bulunan sevgi çiçeği Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü arazisinin içinde yetiştiği gibi yan taraflardaki arazilerde de çoğaldığı gözlendi. Geçen yıla göre sık olmamasına rağmen yaygın olan sevgi çiçeği telle çevrili bulunan Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’ne ait arazide yetişiyor.

 

 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü arazisinin telle çevrili olmasından dolayı sevgi çiçeklerinin koruma altında olmasına rağmen, yanındaki arazilerde yetişen sevgi çiçekleri de bazı vatandaşlar tarafından sökülerek götürüldüğü görüldü. Nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altına alındı. Ancak bazı vatandaşlar saksılarına dikmek için kökleriyle sökerek götürüyor.

 

Toplanması ve satılması yasak ama…

Geçen yıl kuraklık sonucu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Sevgi Çiçeği, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre "nesli tehlike altında olan" türler arasında gösterilmişti. Sevgi Çiçeği, koruma altında olan bitkiler arasında bulunuyor. Yetkililer, Sevgi Çiçeği’nin toplanması ve satışının yasak olduğunu hatırlattılar.

 

 

Geçen yıl kuraklık sonucu Gölbaşı’nda sadece 30 metrekare alanda 100 kadar sevgi çiçeği açtı. Açan sevgi çiçeklerinin yok olmaması içinde Gölbaşı Belediyesince su tankeri ile sulanmış.Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü telle çevrili arazisinin içerisinin her tarafından açan sevgi çiçekleri bu yıl yan taraftaki arazilerde de yetiştiği gözlendi.

 

 

Dünya Doğayı Koruma Birliği kriterlerine göre nesli ’kritik’ düzeyde olan ve sadece Gölbaşı’nda yetişen sevgi çiçeği için, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nden büyük jest geldi. Genel Müdürlük, çiçeğin varlığını sürdürmesine katkı için 100 bin metrekareli arazisinden vazgeçiyor. DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü (DOB), dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün operaya tahsis ettiği arazide en iyi yaşam alanı bulan "yanar döner-sevgi çiçeği" için tahsis edecek. DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen ile görüşerek Çevre ve Orman Bakanlığı ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü arasında yapılacak bir protokolle çiçeğin korunmasını talep ettiği öğrenilmişti. Milli Emlak Genel Müdürlüğü Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne bir yer tahsis ederse, Genel Müdürlük sevgi çiçeğinin yetiştiği araziyi tahsis edecek.

 

 Gölbaşı Belediye Başkanı Haşlak,

“Gölbaşı Haymana Yolu 7.km.de bulunan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne arazisi karşılığında bir arazi tahsis edildiği taktirde çiçeğin yetiştiği arazi Laboratuar olarak kullanılacak.” dedi. Haşlak, “Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Sayın Rengim Gökmen Gölbaşı’nda bulunan arazilerini tahsis edebileceklerini söylemişlerdir. Milli Emlak Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne bir arazi tahsis ederse, sevgi çiçeğinin açtığı araziyi de bilim adamlarına laboratuar olarak tahsis edildiği gibi, yetişmesi, korunması ve üretilmesi konusunda da büyük yol alınacaktır.”dedi.

 Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com