Orman Yangınlarıyla Mücadele !

Türkiye ile Suriye sınırında orman yangınlarına karşı tampon bölge...

 

Geçtiğimiz yaz sezonunda Suriye'den Türkiye sıçrayan orman yangınlarının önüne geçilmesi için Hatay'ın Yayladağı Suriye sınırında tampon bölge oluşturulacağı bildirildi.

Hatay Valiliği'nde bir araya gelen Yangınla Mücadele Komisyonu, Suriye sınırında bu yıl yangınların ülkemize sıçramaması için oluşturulacak tampon bölge için Suriyeli yetkilerle görüşme kararı aldı.

Yüzde 35'i ormanlık alan olan Hatay'ın geçen yaz döneminde Suriye'den sıçrayan yangınlardan dolayı 761 hektar ormanlık alanı kül olmuştu. Buna rağmen Suriye'deki yangınların ülkemize tekrardan sıçramaması için Antakya Orman İşletme müdürlüğü sınır ötesi operasyona katılarak Suriye'deki yangınları da söndürmüştü.

Hatay'daki Yangınla mücadele Komisyonun toplantısına katılmak üzere gelen Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Halil Coşkun, bu yıl aynı yangınlarla karşı karşıya kalmamak için Suriye ile Türkiye arasında orman yangınlarına yönelik tampon bölgesi oluşturacaklarını aktardı. Ancak Suriye'nin bu tekliflerine sıcak bakmadığından yakınan Coşkun, Suriye ile sınır olan Yayladağı'nda olası orman yangıları için çok fazla tedbirler aldıklarını dile getirdi.

Orman yolları oluşturduklarını daha önceki orman yollarında kuruyan otların temizlendiğini hatırlatan Coşkun, Türkiye'de orman yangınları ile mücadelede kullanan helikopterlerden birinin Hatay'da konuşlandırıldığını dile getirdi.

Ormanlık bölgede 9 gözetleme kulesinin yangınları haber vermek için tetikte olduğunu vurgulayan Coşkun, yangınlarda kullanılacak su göletlerinin de yeterli olduğunu anlattı.

Suriye'deki orman yangınının söndürülmesinde, geçtiğimiz yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 3 uçak kullanılmıştı.

Suriye'nin Lazkiye kenti, Rasel Basit Nahiyesi'nde bulunan Karaduran Dağı'nın güney eteklerinde, Türk sınırına 10 kilometre uzaklıkta, yerleşim birimlerini de tehdit eden orman yangını çıkmıştı.

Lazkiye Valiliği'nin Hatay Valiliği'nden yardım istemesi üzerine Yayladağı, Samandağ ve Antakya belediyelerine ait üç itfaiye aracı ve personeli, Yayladağı Kaymakamı başkanlığında gece bölgeye geçerek yangına müdahale etmişti. Ayrıca Hatay Valiliği'nin talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı'na ait C-130 tipi 3 uçak ile Çevre ve Orman Bakanlığı'na ait bir helikopter de yangın bölgesine sevk edilmişti.

Suriye'de bir kişinin ölümü ve 25 köyün tahliye edilmesine neden olmuştu

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com