Çevre Proje Olimpiyatında ALTIN Başarı...

Ayçiçeği ile çevre projesi

INEPO Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatını düzenleyen Fatih Koleji öğrencilerinin çevre konusundaki duyarlılıkları ve başarıları dünya çapında bir kez daha tescillendi. Bu yıl ilk defa düzenlenen I-SWEEEP (International Sustainable World Energy, Environment, Engineering Project Olimpiad) Olimpiyatında Türk öğrenciler büyük başarı elde etti.

ABD’nin Teksas eyaletinde Cosmos Vakfı'nın organize ettiği "Uluslararası Sürdürülebilir Bir Dünya Proje Olimpiyatı (I-SWEEEP) 2-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Teksas'ın en büyük şehri olan Houston'da düzenlenen proje olimpiyatına dünyanın 50 ülkesi ve ABD’nin 38 eyaletinden toplam 550 lise öğrencisi katıldı.

İstanbul Özel Çağ Fatih Lisesi 10. sınıf öğrencisi Alihan Zenginer 550 öğrenci arasından sıyrılarak "Ayçiçeği Sap Özlerinin Borik Asit ile Modifiye Edilerek Yüksek Performanslı Yalıtım Malzemesi Üretimi" adlı projesi ile "Çevre Mühendisliği" dalında altın madalya kazandı. Aynı olimpiyata katılan İstanbul Özel Fatih Koleji öğrencisi Süleyman Akyol, "Bor Atık Sularının Çevreye Verdiği Zarar" adlı projesiyle Mansiyona layık görüldü. Başarılı öğrencilere ödüllerini 1996 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr Robert Coll verdi.

I-SWEEEP'te enerji, mühendislik ve çevre dallarında 400'ü aşkın proje yarıştı. I-SWEEEP proje olimpiyatı, Cosmos Vakfı kurucularının, "Dünyanın doğal enerji kaynaklarının çok hızlı bir şekilde azalması problemine nasıl bir çözüm buluruz?" sorusundan yola çıkarak, yarının liderleri olacak genç dimağlara büyük bir imkan hazırlamak maksadıyla düzenlendi. Olimpiyat, küresel ısınmanın gündemden düşmediği, enerji fiyatlarının sürekli tırmanışta olduğu bir dönemde büyük ilgi gördü. Organizatörler, olimpiyatın yapıldığı yer olarak "Dünyanın enerji başkenti" diye anılan ve 5 bini aşkın enerji firmasına ev sahipliği yapan Houston'ı seçti. ABD’deki büyükelçilikleri ve konsoloslukları aracılığıyla bilgilendirilen ve davet edilen genç araştırmacılar, aylar süren çalışmalarının sonucu ve çok uzun bir yolculuğun ardından gayretlerinin meyvelerini toplamak için I-SWEEEP'te buluştu. Dünyamızı ve israf edilen zenginliklerini koruma gayesine yönelik projeleriyle gençler, daha önceki bilim adamları, kaşif ve mucitlerin açtıkları yola ilk adımlarını atmış oldu. Açılışını 1996 Nobel Kimya Ödülü sahibi Robert Floyd Curl'ün yaptığı bilim olimpiyatında, projeler, alanlarında uzman, yıllardır bu tür bilim olimpiyatlarında görev almış 150 jüri üyesi tarafından değerlendirildi.

Öğrenciler 11-17 Mayıs tarihlerinde INTEL'in sponsorluğunda Atlanta'da yapılacak olan INTEL-ISEF Uluslar arası Bilim ve Mühendislik Olimpiyatında da yarışacak ve 23 Mayıs'ta Türkiye'ye dönecek.(CHA)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com