En güzel 100 lale fotoğrafı ödüllendirildi

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Lalenin İstanbul a ayrı bir ekonomik değer kattığını dile getirdi.

En güzel 100 lale fotoğrafı ödüllendirildi

3 Uluslararası Lale Festivali en güzel 100 lale fotoğrafı ödül töreniyle son buldu. Başkan Topbaş, “Emirgan’a diktiğimiz laleleri görmek için gelen vatandaşlarımız Beltur Sosyal Tesislerimize bir ayda 1 trilyon YTL bıraktılar. Lalenin masrafı kendi kendide çıktı” dedi.

3.Uluslararası Lale Festivali Emirgan Korusu’nda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapılan “En Güzel 100 Lale Fotoğrafı Ödül Töreni” ile son buldu. Törende AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, Ağaç A.Ş Genel Müdürü Eyüp Karahan, Park ve bahçeler Müdürü Mehmet İhsan Şimşek ile yarışmanın jüri üyeleri ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, bu yıl dikilen toplam 12 milyon lalenin kente ayrı bir güzellik kattığını belirterek, festival için yapılan masraflara yönelik yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “20 gün için bu olur mu? Bu kadar para harcanır mı şeklinde bazı kimselerden tenkit alıyoruz. Formula 1 için bir günlük yarışma için dünya kadar para harcadık. Hem de ne kadar para. Laleye 100 yılda harcayacağımız parayı Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak Formula için bir yılda harcadık. Yılda bir iki gün için. Dünyayla her şeyinizle yarışmanız lazım. Mimarlar Kongresi yaptık ve bizi dünya konuştu. Ama yüklü miktarda harcama yaptık. Buna benzer organizasyonlar yapmak zorundasınız. O zaman hiç harcama yapmayın. Kendi içinizde kalın. Boşuna gelişmeyi bekleyin, turist bekleyin. Her gün güneş doğudan doğup batıdan batar. Mevsimler gelip geçer. Öyle oldu bir zamanlar bu ülkede. Biz bu gidişi değiştirmeye çalışıyoruz. Üstelik lale sadece bir çiçek değil, aynı zamanda bir kültür. Bizim kültürümüzün bir parçası. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’un önce kendi kültür değeri olan laleye sahip çıkması gerekirdi. Biz de bunu yaptık.”

 

Lalenin İstanbul’a ayrı bir ekonomik değer kattığını dile getiren Kadir Topbaş, “Bizim bu lale festivalimiz sayesinde 7 temalı parkımızdan biri olan Emirgan Parkımızda diktiğimiz laleleri görmek için gelen vatandaşlarımız Beltur Sosyal tesislerimize bir ayda 1 trilyon YTL bıraktılar. Lalenin masrafı kendi kendide çıktı. Önümüzdeki yıl sadece evlerde değil, park ve bahçelerde dikilen lalelerin de yarışma kapsamına alınmasını gerekir. Bunu da uygulayacağız. Böylece bir lale cümbüşü yaşansın…
Benim arzum şu; Lale denildiğinde İstanbul akla gelsin, İstanbul denilince de lale akla gelsin” dedi.

Bir şehir ne kadar güzelse, temizse, insanları ne kadar mutluysa, sorunlarını ne kadar çözebilmişse, o kentte yaşayan insanların dünyayla olan temaslarının da o kadar iyi olacağını anlatan Kadir Topbaş, “Artık dünyanın küçüldüğü, globalleştiği bir dönemde dünyayla temas ederken ön plana çıkmak, konuşulur olmak, turizmden ciddi pay almak ve yatırımları çekmek anlamına geliyor. İşte dünyayı etkilemek için böyle  çok önemli aktivitelere ihtiyaç var. Göreve geldiğimizde 2.5 milyon olan turist sayısını bu tür yatırım ve aktivitelerle 8 milyonlara çıkardık. Sadece lale ve erguvan mevsiminde 3 milyon turist çekebilirsek İstanbul farklı bir ekonomik heyecan da yaşar. Ancak, Paris 32 milyon, Roma 40-45 milyon turist alıyorsa İstanbul’un daha çok mesafe katetmesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

 

Yarışma hakkında bilgiler veren Jüri Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdal Üzen ise, bu yıl yarışmaya 7 bin 452 İstanbullunun katıldığını belirterek, “Bu lale fotoğrafları arasından en güzel 100 tanesini belirlerken çok zorlandık. Bunun için tam 8 saat süren uzun bir değerlendirme yaptık” dedi. Üzen gelecek yıl düzenlenecek olan yarışmada sadece evlerde dikilen değil, park ve bahçelerde dikilen ve çok güzel şekillerde ortaya çıkan lalelerin de değerlendirmeye alınmasını da istedi. Törenin sonunda “En Güzel Lale Fotoğrafı” ödülünü kazanan vatandaşlara Kadir Topbaş ve Aziz Babuşçu tarafından 300’er YTL’lik para ödülleri takdim edildi.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com