Çamkese, terminatör böcekle yok ediliyor..

5 bin terminatör böceğin doğaya bırakılması sonrasında büyük başarı bekleniyor.

 

Çamkese, terminatör böcekle yok ediliyor..

 

Ormanlara Zarar Veren Çamkese Böceğine Karşı Laboratuvarlarda Özel Üretilen "Calosoma Sycophanta" İsimli Başka Bir Böcekle Mücadele Ediliyor.

Ormanlara zarar veren çamkese böceğine karşı laboratuvarlarda özel üretilen "calosoma sycophanta" isimli başka bir böcekle mücadele ediliyor.

Denizli'de özellikle çam ağaçlarına zarar veren çamkeseyle mücadele başlatıldı. Biyolojik mücadele kapsamında Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait Çamlık mesirelik alanındaki tesislerde bir laboratuvar kuruldu. Burada çamkesenin en büyük düşmanı olan calosoma sycophanta üretiliyor. Terminatör böcek olarak da adlandırılan bu böcekler, üretim sonrasında çamkesenin zararlı olduğu bölgelere bırakılacak. 5 bin terminatör böceğin doğaya bırakılması sonrasında büyük başarı bekleniyor.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Denizli Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, son yıllarda popülasyonunda aşırı çoğalma gözlenen çamkese böceğiyle mücadele faaliyetlerinin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti. Oklu, "Ormanlarımıza zarar veren çamkeseyle tabiata uygun olan biyolojik yöntemle mücadele ediyoruz. Ekosisteme olumsuz etkileri olması, çevre ve toprak kirliliği yapması, tabiattaki birçok canlı ve mikroorganizmalara olumsuz etkisi sebebiyle mümkün olduğunca kimyasal mücadele yapmıyoruz." dedi.

Bu düşünceden hareketle çamkesenin tabiattaki yiyicisi (predatörü) olan calosoma sycophanta böceğini laboratuvar ortamında üreterek ormanlara bıraktıklarını kaydeden Oklu, "Bozulan doğal dengeyi yeniden kurup. çamkese böceğinin popülasyonunu azaltmaya çalışıyoruz. Bu yıl Çamlık'ta bir laboratuvar faaliyete geçirdik. Şu anda yırtıcı böceği burada çoğaltıyoruz. Ürettiğimiz böcekleri, çamkesenin zarar verdiği sahalara bırakacağız" şeklinde konuştu.

 

 

(CHA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com