Çınarlar için, metro hattı değiştirildi...

Asırlık iki çınar ağacına zarar vermemek için

 

Asırlık çınar ağaçları, metroya yol değiştirtti

Kayseri'de şehir içi ulaşımı sağlayacak raylı sistem projesinin, asırlık 2 çınar ağacına zarar vermemek için değiştirildiği öğrenildi.
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğu batı ekseninde seyredecek hafif raylı sistemin geçeceği Sivas Caddesi ve Osman Kavuncu Bulvarı üzerinde 2 adet asırlık çınar ağacı bulunduğunu, bu nedenle çınar ağaçlarına zarar vermemek için proje planlamasında değişiklik yaptırdıklarını söyledi.
Bu tarihi çınarların Kayseri'nin simgelerinden olduğunu belirten Özhaseki, şöyle konuştu:
"Kentimizde yılların rüyası olan raylı sistem projesini hayata geçirirken, 2 ayrı noktada projeyi buna göre yaptırdık. Bunlardan biri Düvenönü Meydanı'ndaki çınar ağacının bulunduğu nokta idi. Burada çınar ağacına denk gelen raylı sistem güzergahında değişiklik yaparak rayları dış kale surlarının önünden geçirdik. İkinci çınar ağacı da cumhuriyet meydanında. Burada da projede çınar ağacının zarar görmemesi için planlamayı ona göre yaptırdık. İnsanlar, çınar ağaçlarının kesilip kesilmeyeceğini merak ediyorlar. Böyle bir değerin yok edilmesine kesinlikle müsaade etmeyiz. Zaten biz çınar ağaçları için proje planlamasını değiştirmiştik."
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kemalettin Cengiz Tekinsoy da Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun sadece tarihi eser ve yapılarla ilgilenmediğini, kentin her türlü değerini koruma altına aldığını belirterek, şöyle devam etti:
"Bu asırlık çınar ağaçlarına dokunmak zaten kanunen de mümkün değil. Bazıları özellikle raylı istem inşaatında bu ağaçların kesilerek yok edileceğini bilerek veya bilmeyerek kamuoyuna yaydı. Oysa biz işin başında uzmanları uyararak projede planlamayı ona göre yaptırmıştık. Şimdi kamuoyu çınar ağaçlarının zarar görmeyeceğine şahit oluyor."
Tekinsoy, raylı sistem projesi çalışmalarının hızla devam ettiğini, haziran ayında da yurt dışından gelecek rayı sistem araçlarıyla deneme sürüşlerinin başlayacağını kaydetti.
Tekinsoy, şehir içi raylı sistem projesinin yıl sonunda faaliyete geçeceğini bildirdi.

 

(AA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com