Azot yoksa Kök te yok

Bitkileriniz soluk bir renk alıyor, büyüme hızları yavaşlıyor ise

Bitkileriniz soluk bir renk alıyor, büyüme hızları yavaşlıyor, yaprakları sarı-yeşil den kırmızıya kadar dönüşüyorsa bitki toprağınızda yeterince azot kalmadığı anlamına gelir. Azot yoksa ilkbahar da yok. Eksikliğinde size ve bitkilerinize sonbaharı yaşatır. Yapraklar, sanki sonbahardaki dökülmeye benzer renk alırlar. Önce yaşlı yapraklar koyulaşıp dökülür sonra alttan başlayarak  yukarıya doğru yapraklar dökülmeye devam eder. Yeni sürgünler kısa, ince ve cılız kalır. Çiçeklenme azalır ve renk kalitesi sona erer.

Azot bitkilerde genç ve büyüyen bölümlerinde (tohum ve yaprakta) bulunur. Kök sistemi gelişemez dolayısı ile  bitki küçük kalır. Olgunlaşma gecikir. Tüm dış etkilere (hastalıklara, zararlılara, donlara v.s) karşı direnci kırılır.

Toprağa yapılacak azot takviyesinin ardından bitkinin kök gelişimi başlar. Ardından topraküstü gelişimi hızlanır ve normalleşme gözle görülebilir. Olgunlaşma hızlanır.

Azot fazlalığında ise bitkiler bodur kalırlar. Yapraklarda şekil bozuklukları ve renk bozuklukları görülür.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com