Atmosferde karbondioksit birikmesi alarm veriyor

Yakıtlardan kaynaklanan CO2 nin yaklaşık yüzde yirmisinin atmosferde binlerce yıl kalabileceği tahmin ediliyor

Atmosferde karbondioksit birikmesi alarm veriyor

Amerikan hükümetinin bir raporuna göre, sera etkisine yol açan belli başlı gazlar, özellikle karbondioksit (CO2), kontrol altına alma çabalarına rağmen son yıllarda çok daha hızlı şekilde atmosferde birikiyor.
ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'nin (NOAA) yer araştırmaları laboratuvarı tarafından yayımlanan raporda, 2007'de atmosferde biriken CO2'nin 2006'ya oranla yüzde 0,6 veya 19 milyar ton artış gösterdiği belirtildi.
Başka bir ifadeyle 2007, CO2 artışının milyonda (ppm) 2,4 ünite veya bir litre havada 2,4 miligram olduğunu belirten NOAA raporunda, 2000'den bu yana yıllık CO2 artışının yılda 2 ünite (ppm), 80'li yıllarda yılda 1,5 ünite ve 60'lı yıllarda yılda 1 üniteden az olduğu vurgulandı.
Dünyadaki CO2 yoğunluğunun ise milyonda 385 ünite olduğu belirtilen raporda, sanayileşme öncesinde bu oranın 280 ünite civarında olduğu ve 1850'den sonra artmaya başladığı kaydedildi.
NOAA raporunda kömür, petrol ve doğal gaz tüketiminin CO2 emisyonunun artışının başlıca sebebi olduğu belirtilerek, okyanuslar, bitki örtüsü ve toprağın havaya salınan Co2'nin yarısını soğurduğu, diğer yarısının ise atmosferde yüzyıllar boyunca kalacağına işaret edildi.
Uluslararası iklim uzmanları grubunun (GIEC) son değerlendirmesine göre de 2007'de hidrokarbon yakıtlardan kaynaklanan CO2'nin yaklaşık yüzde 20'sinin atmosferde binlerce yıl kalabileceği tahmin ediliyor

(AA)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com