Kuraklığa karşı susuz bitki projesi

Projenin mantığı havasız kalan alanda buharlaşma...

Kuraklığa 'susuz bitki' projesi

Bursa'da, ilköğretim okulu 5. sınıf öğrencileri 'Su Döngüsü' adlı projeyle susuz bitki yetiştirmeyi başardı.

 

Özel Yıldırım İlkbahar İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencilerinin 7 aylık çalışması başarılı olunca, şimdi projenin küresel ısınmayla kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan bitkisel üretimde uygulanabilirliği gündeme geldi. 

Küresel ısınmayla birlikte kuraklık tehlikesi yaşanılan bir dönemde susuz bitki yetiştirmek isteyen 5. sınıf öğrencileri 'Su Döngüsü' adını verdikleri projeye 7 ay önce başladı. Kapalı kutulara çakıllı toprak koyan öğrenciler, pet bardakla bir bardak suyu da kaba koyarak bitkileri kapattı. içinde çeşitli çiçek ve bitkilerin bulunduğu kaplar, güneş ışını alabilecek yerlere konuldu. 

Proje danışmanı öğretmen Osman Koç, projeyle ilgili şunları söyledi: 

"Önce çakıllı toprakları koyduğumuz kaplara çeşitli bitkiler ektik. Bir kez suladık ve yanına bir pet bardak su koyduk. Ağzını kapattığımız için havasız kalan kapta su buharlaşmaya ve ardından yağmura sebep oldu. Böylelikle kap içerisindeki bitkiler yağmurlama sistemiyle susuz olarak yetişmiş oldu. Projenin uygulanabilirliği konusunda da düşüncelerimiz var. Günümüzde bu proje öncelikle seralarda kullanılabilir. Çünkü projenin mantığı havasız kalan alanda buharlaşma yoluyla bitkinin su ihtiyacının karşılanmasıdır. Öğrencilerimiz bu proje için büyük çaba sarf etti" 

5. sınıf öğrencilerinden Furkan Yerlikaya da, "Biz bu projeye öncelikle inandık. Arkadaşlarımızla birlikte susuz bitki yetiştirildiğini denemek istedik. Başardığımız için mutluyuz. İnşallah projemiz büyük alanlarda uygulanabilir. Kaplara koyduğumuz bitkilere 7 ay boyunca hiç su vermedik. Havasız kaldığı için içerisine konulan bir bardak pet su buharlaşmayla yağmura dönerek bitkilerin su ihtiyacını karşıladı" diye konuştu.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com