Yapısal peyzaj…Kayağan taşı

Fosilli yerkesik kayrak taşı

Yapısal peyzaj…Kayağan taşı

 

Son yıllarda ülkemizde de özellikle büyük şehirlerde ve turistik yörelerde, hem yapılarda hem de yapısal peyzaj uygulamalarında doğal taş kullanımı  yaygınlaştı. Doğal taş deyimi ticareti yapılan yada yapılmayan ve doğada olduğu gibi bulunan her türlü kayaçlar için kullanılan çok genel bir tanım.

 

Yapı taşları deyimiyle parlatılmadan hatta yüzeyleri pürüzlendirilerek değişik boyutlarda sadece elmas diskler ile kesilerek yada el aletleri ile şekillendirilerek veya yontularak, yapılarda ve çevre düzenlemelerinde kullanılan ticari doğal taşlar anlaşılmalı. Daha açık ifadelerle yapı temellerinde ve duvarlarında, dış kaplamalarında, bahçe duvarlarında, park ve bahçe düzenlemelerinde , kaldırım, yol ve yaya yolu döşemelerinde tarihi eserlerin restorasyonunda, cami, minare ve sert zemin peyzaj çalışmalarında kullanılan ticari doğal taşlar anlaşılmalı. Ayrıca son yıllarda mermerlerinde yüzeyleri pürüzlendirilerek bu amaçla kullanıldığı da önemle dikkate alınmalı. Türkiye bu konuda çok zengin ve çeşitli ticari doğal yapı taşlarına sahip. 

 

Kayağan Taşı ( Kayraktaşı, Slate, Arduvaz)

 

Metamorfik bir kayaç olan kayağan taşı, çamur taşları, silt taşları, şeyller ve volkanik küllerin farklı kompozisyonlarını içerir. Metamorfizma nedeniyle oluşan klivaj yapıları, bu taşların doğal olarak plaka halinde ayrılmasına sebep olur. Çok farklı mineral ve kompozisyonları nedeniyle, değişik renkler ve desenler verebilmektedir. Kayağan taşı çatı kaplamalarında, döşemelerde ve dış kaplamalar ile birlikte yapısal peyzaj uygulamalarında çok amaçlı ve yoğun olarak kullanılıyor. (Çevreyapı)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com