Ay toprağında kadife çiçeği

Çiçeklere besin verilmedi, bakteri eklendi.

Ay toprağında kadife çiçeği

 

Ayda bitki yetiştireceğimiz günler, bir adım daha yaklaşmış olabilir.

Çiçeklere besin verilmedi, bakteri eklendi.

Avrupa Uzay Kurumu ESA'dan bilim adamları, Ay toprağına çok benzeyen bir toprakta kadife çiçeği yetiştirmeyi başardıklarını açıkladı.

ESA'lı bilim adamları bunun gelecekte olası bir Ay üssünde yaşayacak insanların nasıl besleneceği çalışmalarında önemli bir aşama olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar kadife çiçeklerini Ay'a çok benzer, parçalanmış taşlarla dolu kaplara dikti.

Bu kaplara, çiçeklerin ihtiyacı olan besinleri doğrudan taştan çekecek bakteriler eklendi.

Kadife çiçeklerinin aynı yöntemle Ay yüzeyinde de yetiştirilmesi teorik olarak mümkün. Ancak hala su ve karbondiyoksite ihtiyaçları olacak.

ESA kaynakları şimdilik Ay'a kadife çiçekleri göndermek gibi bir amaçları olmadığını, bunu belki de asla yapmayacaklarını söylüyor.

Fakat şu sıralarda Ay'a yeniden ilgi duyan pek çok ülkeden biri, belki bir gün Ay'da bayrak yerine bitki dikmeye çalışabilir. (BBC)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com