Ümraniye Çiğdemi, yok olma tehdidi altında

Sadece İstanbul Anadolu yakasında, özellikle de Ümraniye bölgesinde yetişiyor

Ümraniye Çiğdemi, Yok Olma Tehdidi Altında

Dünyada Sadece İstanbul'un Anadolu Yakasında, Özellikle de Ümraniye Bölgesinde Yetişen 'Ümraniye Çiğdemi', Doğal Yaşam Alanlarının Hızlı Kentleşme Yüzünden Tahrip Edilmesi Sonucu Yok Olma Tehlikesi ile Karşı Karşıya.

 

Dünyada sadece İstanbul'un Anadolu yakasında, özellikle de Ümraniye bölgesinde yetişen ''Ümraniye Çiğdemi'', doğal yaşam alanlarının hızlı kentleşme yüzünden tahrip edilmesi sonucu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD) Başkanı Neriman Özhatay, Latince adı ''Crocus Pestalozzae'' olan ''Ümraniye Çiğdemi''nin dünyada sadece İstanbul'da yetişen endemik bir bitki türü olduğunu bildirdi.

İstanbul'un bitki çeşidi ile İngiltere, Hollanda gibi ülkelerden çok daha zengin olduğunu dile getiren Özhatay, İngiltere'de 1800, Hollanda'da 1500 bitki türü bulunurken, İstanbul'da bu sayının 2 bin 500 olduğunu kaydetti.

Özhatay, İstanbul'da yetişen 40 bitki türünün yok olma tehlikesi altında bulunduğunu belirterek, ''Ümraniye Çiğdemi''nin de bu tehlikeyi taşıyan bitkilerin başında geldiğini vurguladı.

Şehrin bir çok bölgesinde olduğu gibi Ümraniye'de de son yıllarda hızlı bir yapılaşmanın yaşandığına dikkat çeken Özhatay, ''Geniş popülasyonun olduğu Ümraniye'de yapılaşmaya gidilirken ÇED raporları alınmalı ve o bitkiler korunarak yapılmalıydı. Ancak maalesef bunların hiç biri yapılmamış'' diye konuştu.

Neriman Özhatay, beyaz çiçekli ''Ümraniye Çiğdemi''nin Ömerli Havzası ve Kayışdağı eteklerinde de yer yer yetiştiğini bildirdi.

Özhatay, Çataldağ-Şile arasında yetişen sarı çiçekli ''İstanbul Çiğdemi'' ile pembe çiçekli ''Kadıköy Çiğdemi''nin de korunması konusunda çalışma yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. (A A)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com