Dikkat !.. Bahçe gerillaları

Tenha bir kavşakta ufak bir minibüsten üç kişi iniyor...

Dikkat !.. Bahçe gerillaları

Londra'da bir çarşamba gecesi, saat 01:30. Tenha bir kavşakta ufak bir minibüsten 3 kişi iniyor ve minibüsün arkasından yanlarında getirdikleri aletleri çıkartıyorlar: Kazma, kürek ve tırmıklarla kavşağın ortasında kalan beş metre karelik toprak alana doğru yürüyorlar.

 

Yarım saat kadar süren toprağı belleme-havalandırma-temizleme-gübreleme operasyonundan sonra, tekrar minibüse dönüp bu sefer ellerinde saksılarla kavşağa geri geliyorlar: Bir kısmı kendilerini destekleyenler tarafından hediye edilmiş bitkiler, bir kısmı ise kendi çimlendirdikleri fideler. Hepsi de bu bölgede yaşaması için iklime ve toprak koşullarına uygun olarak seçilmiş bitkiler.

 

Yaklaşık bir saat yanlarında getirdikleri bitkileri ekmekle uğraştıktan sonra çantalarından çıkarttıkları şişelerle toprağı sulayıp, birkaç hafta sonra tekrar dönmek, ayrıca gün içinde civardan geçerken göz ucuyla kontrol etmek üzere kavşaktan ayrılıyorlar.

"Bahçe Gerillaları", İngiltere'de, özellikle de Londra'da son derece aktif olarak çalışan hayli kalabalık bir grup. Fırsat buldukça geceleri gidip şehrin boşverilmiş, ilgilenilmemiş köşelerine, yol kenarlarına, apartman bahçelerine, boş arsalara çeşitli bitkiler dikerek yaşadıkları şehri güzelleştiriyorlar.

Kimileri yalnızca bir güzellik unsuru olarak ekim yapsa da, bazıları şehirde boş buldukları arsalara çeşitli meyveler, sebzeler ekerek mutfak ihtiyaçlarının bir kısmını kendi ürettiklerinden karşılıyorlar.

Çoğu "gerilla", haftanın bir ya da iki gecesini bahçesiyle (veya bahçeleriyle) ilgilenmeye ayırıyor.  "Şehirlerde her şeyi plastik kutular içinde satın almanın rahatlığına o kadar alışmışız ki, çoğu insan gıda yetiştirmeyi roket bilimi sanıyor. Oysa ki kendinize yetecek miktarda, sağlıklı, organik ve lezzetli meyveler-sebzeler yetiştirmek düşündüğünüzden çok daha kolay."  diyen  bir gerilla,  sözlerini "Doğayla ilgilenmek, toprakla haşır neşir olmak, rutin şehir hayatının yarattığı bütün sinirden ve stresten kurtulmamı sağlıyor. Bahçemde gecenin üçüne kadar çalışmış olsam dahi, ertesi sabah işe gittiğimde yüzümde bir gülümseme içimde bir rahatlık oluyor." diye sürdürüyor.

Kimi zaman otoritelerle problem yaşadıklarını belirten gerillaların yasa karşısında durumları şaibeli: Bir yandan devletin veya özel şahısların arazilerine izinsiz bitki ekimi yaptıkları için suçlular, ancak çoğu zaman yerel otoriteler "çevreyi güzelleştirdikleri" ve "kamu hizmeti yaptıkları" için gerillalarla iyi geçiniyorlar.

Türkiye'de gerilla bahçecilik kavramı henüz pek bilinmese ve irili ufaklı bahçelerde sırf keyif için bahçecilik yapan insanlar yaptıklarını "bahçe gerillalığı" olarak adlandırmasalar da, İstanbul'un  çeşitli köşelerinde özene bezene yapılmış, bakımlı bahçeler ortaya çıkmaya başladı.

Kim bilir, belki sizin de evinizin yakınında yöresinde toprakla oynayabileceğiniz, bir şeyler ekip doğayla zayıflayan bağlarınızı tazeleyebileceğiniz ufak bir bahçe vardır!

Bahçe gerilları başta ingiltere olmak üzere Avrupa ve Amerika'da giderek yaygınlaşan yeni bir oluşum. Daha detaylı bilgi için tıklayınız

 

(NTV)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com