Deniz seviyesi hızla yükselebilir !..

Bilim adamlarının son tahminleri ürkütücü

Deniz seviyesi hızla yükselebilir !..

 

Yapılan yeni bir bilimsel çalışmada dünyada yüzyıl sonuna dek deniz seviyesinin bir buçuk metre yükselebileceği belirlendi.

Bilim adamlarının son tahminleri ürkütücü

Bu, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) geçen yıl iklim değişiminin etkileri konusunda yaptığı tahminlerin önemli ölçüde üzerinde bir oran.

Panelin tahminleriyse, deniz seviyesinin yüzyıl sonuna dek 150 santimetre değil sadece 28 ila 43 santimetre arasında bir oranda yükselebileceği şeklindeydi.

Bu veriler Viyana'da düzenlenen Avrupa Jeolojik ve Coğrafi Bilimler Birliği'nin yıllık toplantısına sunuldu.

Çalışma, İngiltere ve Finlandiya'dan bilim adamlarınca özel bir bilgisayar modellemesi yardımıyla yapıldı. Modelleme son 300 yıldaki deniz seviyesi hareketlerine dayanıyor.

Bilim adamları, küresel çapta deniz seviyesinin muhtemelen önceden düşünülenden de çabuk yükseleceği, bunun sonucu da milyonlarca kişinin evlerini terk etmek zorunda kalabileceği uyarısında bulundu.

Bu tahmine gerekçe olaraksa, buzulların erimesi gösterildi.

Uzmanlar özellikle Grönland ve Güney Kutbu'nda buz kütlelerinin daha önce tahmin edilenden daha hızlı şekilde eridiğine dikkat çekiyor.

Bu kütleler bütünüyle erirse bir kaç metrelik yükselme olacağına hemen herkes katılıyor fakat bunun yüzyıllar alacağı düşünülüyor.

Bununla birlikte iklim değişimi üzerine çalışan çok sayıda bilim adamı daha önceki tahminlerde buzulların sürecin hızına etkisinin hesaba katılmadığını belirtiyor. Bu nedenle de Birleşmiş Milletler'in temel aldığı IPCC tahminlerinin aslında çok muhafazakar olduğunu düşünüyorlar.

Son çalışmayı yürüten, Liverpool'daki Proudman Oşinografi Laboratuvarı uzmanı Svetlana Jevrejeva bu tahminlerinde yalnız değil.

Geçen yıl Alman uzman Stefan Rahmstorf farklı yöntemler kullanarak benzer bir sonuca ulaşmış, 2100 itibariyle deniz seviyesindeki yükselmenin 0,5 metre ile 1,4 metre arasında olacağını kaydetmişti.

Konu hakkında araştırmalar yapan Colorado Üniversitesi'nden Steve Nerem de "2100'de en az bir metrelik bir yükseliş göreceğimiz yolunda bolca kanıt var" diye konuştu.

Bir metrelik bir yükseliş bile alçak rakımlı ülkeler özellikle de Bangladeş için ciddi bir risk demek.

Nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Bangladeş'in yüzde 90'ının rakımı bir metrenin altında.

Uzmanlar deniz önüne gelişmiş setler inşa etmeye yeterli ekonomik gücü ya da teknik imkanı olmayan ülkelerin de zorda kalabileceğini söylüyorlar.

Dünya genelinde deniz seviyesi ortalama olarak yılda 3 milimetre yükseliyor. Bu oran hayli ciddi bulunuyor. (BBC)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com