Erzincan Sütotu Bitkisine Koruma

Bern Sözleşmesiyle koruma altına alınan Erzincan Sütotu bitkisi doğal ortamı dışında çoğaltıldı.

 

 

Erzincan Sütotu Bitkisine Koruma

Erzincan ovasının tuzlu bataklıklarında yetişen ve Bern Sözleşmesiyle koruma altına alınan ''Erzincan Sütotu'' bitkisi doğal ortamı dışında çoğaltıldı.

 

Erzincan Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Kandemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada sadece Erzincan'da yetişen, Erzincan Sütotu (Sonchus Erzincanicus) bitkisinin, BTC boru hattı projesi kapsamında, hattın etrafındaki önemli bitkilerin belirlenmesi çalışması sonrasında koruma altına alınmasına karar verildiğini söyledi.
Kandemir, hattın etrafındaki önemli bitkilerin belirlenmesi için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Özhataylı yürütücülüğündeki proje çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:
''Bu alan aynı zamanda, uluslararası kriterlere göre Türkiye'nin önemli kuş alanlarından birisidir. Bu proje sonunda, korunması gereken önemli bitki alanlarından birisi de Ekşisu oldu. Ardından, BTC şirketince desteklenen, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Doğa Derneği ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından ortaklaşa olarak 'Doğa ve İnsan için Ekşisu Projesi'' başlatıldı. Proje kapsamında ilk iş olarak, dünyada sadece Ekşisu ve civarındaki tuzlu bataklıklarda yetişen Erzincan Sütotu'nun ortamı dışında üretilmesi ve tekrar doğaya kazandırılması çalışmasını yaptık.''

-HEDEF TOHUMDAN ÇOĞALTIM SAĞLAMAK-

Kandemir, Erzincan Sütotu'nun, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na bağlı Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nün de yardımıyla ortamı dışında da çoğaltıldığını ifade etti.
Çalışmalara 2007 yılında başlandığını bildiren Kandemir, çoğaltılmanın kökler aracılığıyla yapıldığını ve şu an tohumlar aracılığıyla da çoğaltma sağlanıp, sağlanamayacağının araştırıldığını belirtti.

-BERN SÖZLEŞMESİ-

Yrd. Doç. Dr. Kandemir, bitkinin dünyada sadece Erzincan ovasındaki tuzlu bataklıklarında yetiştiğini belirterek, ''Erzincan Sütotu, çok nadir yetişen bir bitkidir. 1979 yılında imzalanan Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi'ne (Bern Sözleşmesi) Türkiye de taraftır. Erzincan Sütotu, bu sözleşmeye göre korunma altına alınması gereken bir bitki türüdür'' diye konuştu.
Bitkinin, aşırı otlatma, alanın kurutulması ve kısmen de yapılaşmanın tehdidi altında olduğuna dikkati çeken Kandemir, ''Dünyada hiçbir yerde eşi olmayan bu bitkinin korunması için elimizden geleni yapıyoruz'' dedi.(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com