7 ağaç 7 yaşında !..

Bugüne kadar yaklaşık üç milyon fidan değişik bölgelere dikilmiş.

Her birimiz günlük yaşamımızda tükettiğimiz kağıt, kalem, mobilya, yakacak gibi çeşitli gereksinimlerimiz için yılda ortalama “7 Ağaç”ın kesilmesine neden oluyoruz. Bir başka deyişle, her yıl doğaya, “7 Ağaç” borçlanıyoruz.

Bu bilinçle yola çıkan Çekül Vakfı, 1993 yılından beri yürütmekte olduğu, Türkiye’nin en geniş sivil katılımlı ağaçlandırma girişimlerinden biri olan “7 Ağaç Ormanları” projesini başlattı.

Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle başlatılan projenin ana hedefleri; ülkemizin orman varlığını arttırmak, yeni kent ormanları yaratmak, toprağı ve su havzalarını korumak, her bireyin, her yıl tükettiği kadar ağacı doğaya geri vermesini sağlamak.

Projeye, her kesimden birey, kolayca destek verebiliyor. Katılımcılarımız, kendi adlarına ya da sevdiklerine, doğum günü, yılbaşı, anneler günü, yıldönümü gibi özel nedenlerle "7 Ağaç" armağan edebiliyor, korular oluşturabiliyorlar.

Gönüllülerimizin katkılarıyla, Çevre ve Orman Bakanlığı gözetiminde dikilen yaklaşık 3 milyon fidan, bugün, Antalya, Bilecik, Bursa, Harran, İstanbul, Marmaris ve Sivas’taki “7 Ağaç Ormanları”nda, büyümeye devam ediyor. Fidanların bakımı Bakanlığın ilgili birimlerince gerçekleştiriliyor.

Her yıl Kasım ve Mart aylarında düzenlenen fidan “dikim şenlikleri”nde, doğa severler elbirliğiyle yeni ormanlar oluşturuyor. Ayrıca gelenekselleşen “7 Ağaç 7 Yaşında” etkinlikleri kapsamında da, yedi yaşına basan fidanların gelişimleri izlenerek, katılımcılar bilgilendiriliyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com