Üretiminde büyük artış...Sapanca

Sapanca mikroklimatik iklim özellikleri iğne yapraklı bitkilerin üretimi için çok uygun.

 Sapanca da dış mekan bitki üretiminde büyük artış...

Sapanca Mikroklima olarak da nitelendirilen iklim özellikleri ile (Yılda 913 mm ortalama yıllık yağış % 80 oransal nem ve +13 C derece ortalama sıcaklık) dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliği için son derece uygun meteorolojik şartlara sahiptir.

Son yıllarda süs fidanı taleplerinin artması sonucu, Sapanca süs fidanı üretimi hızlı bir artış gösteriyor.2002 yılında Sapanca Kaymakamlığı, Sapanca Belediyesi, Sivil Toplum Örgütleri dış mekan süs bitkileri üreticilerinden Sedat İnce'nin başkanlığında , 15 üretici ile Sapanca ilçe merkezli ve kırkpınar beldesi iç ve dış mekan süs bitkileri tarımsal kalkınma kooperatifini kuruyor.
Kooperatifin kurulmasıyla üreticiler arasında birliktelik sağlanıyor. Üretim desteği artınca ve üretilen fidanların kalitesi yükselmiş.
Bu olumlu gelişmeleri desteklemek ve sektörün daha hızlı yayılması amacıyla Sapanca Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile üreticilere destekleme kredileri vermiş. Üreticilere saksı, torf, pomza, gübre,sulama sistemi ve küçük fidan olarak bu krediler verilmiş.Kredi verilen üretici sayısı günümüzde 160 aileyi bulmuş. Kooperatife üye üretici sayısı bu gün itibari ile sayısı 104 ulaşmış.

Sapanca'da Üretimi yapılan bitki çins ve türleri:

ÇALI GRUBU


ABELIA (ABELYA) ACER (AKAĞAÇ) ARBUTUS (KOCA YEMİŞ)  AZALEA (AÇELYA) BAMBUSA (BAMBU) BERBERIS (KADIN TUZLUĞU) BUXUS (ŞİMŞİR) CAMELLIA (KAMELYA) CERCIS (ERGUVAN) CHAMAECERASUS (HANIMELİ) ELAEAGNUS (İĞDE) EUONIMUS (TAFLAN) FEIJOA (KAYMAK ÇALI) FORSYTHIA (ALTIN ÇANAĞI) HYDRANGEA (ORTANCA) ILEX  (ÇOBAN PÜSKÜLÜ) LAGERSTROEMIA (OYA AĞACI) LIGUSTRUM  (KURT BAĞRI) MAGNOLIA(MANOLYA) MAHONIA (SARI BOYA AĞACI) MALUS (SÜS ELMASI) NANDINA(CENNET BAMBUSU) NERIUM OLEANDER (ZAKKUM) OSMANTHUS (OSMANTUS) PHILADELPHUS (FİL BAHRİ) PHOTINIA (ALEV AĞACI) PITTOSPORUM PRUNUS (SÜS ERİĞİ) PUNICA (SÜS NARI) PYRACANTHA (ATEŞ DİKENİ) RHODODENDRON (ORMANGÜLÜ) VIBIRNUM
(KARTOPU)

TIRMANICI BİTKİLER

ORMAN SARMAŞIĞI ( HEDERA )YASEMİN ( JASMINUM ), HANIMELİ ( LONICERA)MOR SALKIM ( WISTERIA )

İBRELİLER

( ABIES )GÖKNAR ÇEŞİTLERİ

ABIES PINSAPO "GLAUCA" ABIES NORDMANNIANA,ABIES CONCOLOR, ABIES PINSAPO, ABIES KOREANA

(CEDRUS) SEDİR ÇEŞİTLERİ

ATLANTICA, ATLANTICA AUREA, ATLANTICA GLAUCA, GLAUCA PENDULA
GLAUCA PYRAMIDALISPY,RAMIDALIS, DEODARA
DEODARA AUREA, DEODARA PENDULA, DEODARA ROBUSTA, LIBANI

( CHAMAECYPARIS )YALANCI SERVİ ÇEŞİTLERİ

ALLUMI, ALLUMI GOLD, COLUMNARIS GLAUCA, ERECTA, FLETCHERI, GOLDEN WONDER, LANE, PEMBURY BLUE, POTTENII, STARDUST, STEWARTII, WESTERMANII, PENDULA, CRIPPSII

(CUPRESSOCYPARIS )MELEZ SERVİ ÇEŞİTLERİ

LEYLANDII, CASTLEWELLAND GOLD, VARIEGATUS

( CUPRESSUS )SERVİ ÇEŞİTLERİ

CONICA, FASTIGIATA, FASTIGIATA AUREA, MACROCARPA, GOLD CREST, LUTEA, SEMPERVIRENS, PYRAMIDALIS

( JUNIPERUS ) ARDIÇ ÇEŞİTLERİ

COMMUNIS, HIBERNICA, VIRGINIA SKYROKET

( PICEA ) LADİN ÇEŞİTLERİ

AUREA, PENDULA, BREWERIANA, ENGELMANNII, OMORIKA, ORIENTALIS, AUREOSPICATA, PUNGENS, GLAUCA, HOOPSII, KOSTER, MOERHEIMII

( PINUS )ÇAM Çeşitleri

CEMBRA, CONTORTA, EXCELSA, HALEPENSIS, LEUCODERMIS, MARITIMA, NIGRA, GLAUCA
PINEA, STROBUS, SYLVESTRIS

( TAXUS ) PORSUK Çeşitleri

 BACCATA
 DOVASTONIANA
DOVASTONIANA AUREA

 

( THUYA ) MAZI Çeşitleri

OCCIDENTALIS, EMERAUD, HOLMSTRUP, PYRAMIDALIS, ORIENTALIS, PLICATA, ATROVIRENS, ZEBRINA

 

YAPRAKLI AĞAÇLAR

( AESCULUS ) AT KESTANESİ, ( BETULA ) HUŞ, (CARPINUS)GÜRGEN, ( PLATANUS) ÇINAR, ( POPULUS ) KAVAK,  (TILIA )IHLAMUR

 

 

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com