Turunçgil dal yanıklığı umut oldu !

Pseudomonas syringae bakterisinin yaprakta yaptığı etki

Turunçgil dal yanıklığı umut oldu !

 

Bir bakterinin birçok bitkiyi zehirlemek için kullandığı mekanizma, yeni kanser ilaçlarının geliştirilmesi için umut oldu.

İsviçre'nin Zürih Üniversitesinden Robert Dudler ve ekibi, sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, "Pseudomonas syringae" (Turunçgil dal yanıklığı) adlı bakterideki syringolin A denilen amino asidin, proteazomları (istenmeyen proteinleri öğüten hücre parçaları) yok ettiğini gördü.

Syringolin A salgılayamaz hale gelen değişime uğramış bakteri köklerinin bitkileri zehirleme yeteneğinin azaldığını da gören araştırmacılar, yeni doğal proteazom yok edicilerinin kanser ilaçlarının geliştirilmesinde kullanılabileceğini söylediler.

Bazıları insanlarda hastalığa neden olan başka bakterilerin bu tür "yok edicileri" üretebileceğini belirten araştırmacılar, apselere yol açan öldürücü melioidoz hastalığına neden olan toprak bakterisi "Burkholderia pseudomallei" örneğini vererek, İngiliz doktor Alfred Whitmore tarafından 1912'de tanımlanan bu bakterinin artık biyolojik silah olarak kullanıldığına dikkati çektiler.

Turunçgil dal yanıklığı, yaprak sapında yağ lekesi veya siyahlaşma şeklinde başlıyor. Daha sonra yaprak ana damar boyunca kıvrılıyor, kahverengileşiyor ve kopuyor. Tüm turunçgilleri tehdit eden bakteri, özellikle limonlarda ve başka meyvelerde küçük, çukur beneklere neden oluyor. Başlangıçta açık kahve renkli olan bu lekeler giderek kızıl-kahverengi ve siyaha dönüşüyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com