Küresel Isınmaya plastik çözüm

Karbondioksit ile CD ve DVD üretilebilir

Küresel Isınmaya plastik çözüm

Karbondioksit ile CD ve DVD üretilebilir

Alman ve Japon kimyagerler küresel ısınmaya yol açan karbondioksit gazını DVD, CD ve şişe üretiminde kullanılabilecek plastiğe dönüştürmek için yeni ve ucuz maliyetli yollar bulduklarını açıkladı.

Bilim adamları bu yolla karbon salımlarında bir düşüş sağlayabileceklerini düşünüyor.

Buluşun ayrıntıları ABD'nin New Orleans kentindeki Amerikan Kimyagerler topluluğunun toplantısında kamuoyuna duyuruldu.

Biri Almanya biri de Japonya'dan iki kimyagerden oluşan bilim adamları ekibi uzun yıllardır bu proje üzerine çalışıyorlardı.

Karbondioksit kullanarak polikarbon adlı plastik maddeyi üretmek prensipte o kadar da zor değil.

Ancak sorun bunu daha çok karbondioksit üretmeden yapabilmekti.

Söz konusu bilim adamlarından biri olan Aachen Üniversitesi'nden Thomas Müller karbondioksitten plastik üretmenin karbon salımı sorununun çözümüne yardımcı olacağını ancak tek başına çözemeyeceğini söylüyor.

Profesör Müller, karbondioksit salanlara, salınan karbondioksiti temizlemeleri için bir ticari teşvik sağlamanın, karbondioksitin toplanıp deniz ya da toprak altına gömülmesini öngören bazı devlet destekli girişimlerin yardımcı olacağını vurguluyor.

Profesör ayrıca, salımlarının azaltılmasında önemli bir rolü olup olmayacağının akademik çevrelerde hala tartışılan bir konu olduğunu hatırlatıyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com