Bitkisel üretim için bir adeta inci. Perlit!..

Türkiye de kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor.

Bitkisel üretim için bir mücevher … Perlit nedir?

Volkanik bir cam türü. Doğada oluşan silis esaslı volkanik kayalar. Belirli bir tane büyüklüğünde özel form ve koşullarda 900-1100°C arasında ısıtıldığında hacmi yaklaşık 20 kat genleşir.

Perlit, seracılık, süs bitkileri, fide, sebze yetiştiriciliğinde, kesme çiçek üretiminde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Hollanda ve bu alanda gelişmiş ülkelerde tamamen perlit kullanılarak oluşturulmuş yetiştirme ortamlarında da üretim yapılıyor. Türkiye'de kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Perlit kullanılarak hazırlanmış bitki yetiştirme harçları veya tamamen perlit kullanılarak oluşturulmuş yetiştirme ortamları pek çok  avantaj sağlıyor.

Gözenekli yapısı nedeniyle yetiştirme ortamının havalanmasını sağlıyor, drenajı düzenliyor. İnfiltrasyonu arttırıyor, buharlaşmayı azaltıyor. İnorganik yapısı nedeniyle yabancı ot tohumu ve hastalık taşımıyor.  Nötr (pH = 6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tamponluğu ile ortam pH'ını kolayca düzenlenebiliyor. Isıl iletkenliği düşük olduğundan bitkinin günlük sıcaklık değişimlerine karşı koruyor. Sterilizasyondan sonra yapısının bozulmaması nedeniyle üst üste 6 yıl kullanılabiliyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com