Güneş, iklim değişikliğinden aklandı

Araştırmacılara göre, sera etkisi yapan gazların salımını azaltma yönündeki çabalara devam edilmeli

Güneş, iklim değişikliğinden aklandı

 

Bilimadamları, iklim değişikliğinin güneşin kozmik ışınlar üzerindeki etkisinden değil sera etkisi yapan gazlardan kaynaklandığını tespit etti.

Araştırmacılara göre, sera etkisi yapan gazların salımını azaltma yönündeki çabalara devam edilmeli

İngiltere'de Lancaster Üniversitesi'ndeki araştırmacıların elde ettiği bulgular, küresel ısınmayla karbon emisyonu arasında bağlantı olmadığını düşünen grupların teziyle çelişiyor.

Yaklaşık 10 yıl önce, Danimarka'daki bir grup araştırmacı iklim değişikliğinin ana nedeninin güneşin manyetik alanındaki değişimlerle ilgili olduğunu savunmuştu.

Buna göre manyetik alanın gücü dünyaya ulaşan kozmik ışınların sayısını etkiliyor; bu da havanın bulutlu olup olmayacağını ve dolayısıyla sıcaklığı belirliyordu.

Lancaster Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, son yirmi yılın güvenilir kayıtlarını tarayarak bulutlarla atmosfere düşen kozmik ışınların oranınını karşılaştırdılar ve ikisi arasında hiçbir bağlantı olmadığını saptadılar.

Zira, eğer kozmik ışınlar dünyanın daha bulutlu olmasına yol açmıyorsa, o zaman 10 yıl önce ortaya atılan teori de geçerliliğini kaybetmiş oluyor.

Araştırmacılara göre bu sonuç, sera etkisi yapan gazların salımını azaltma yönündeki çabalarına devam edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. (bbc)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com