Bir orman oluşturmak! Transplantasyon ile... (Video)

Tranplantasyon işlemine özel makina kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Ağaç transplantasyonu,  bir ağacın  peyzaj düzenleme amacıyla  bulunduğu yerden sökülüp istenen başka bir yere nakledilerek dikim işlemi. Bu işlem sayesinde düzenlenecek alan çok kısa süre adeta ormana dönüştürülebilir. Uzun yıllar bekleme zorunluluğu ortadan kalkar. Transplantasyon işleminde yüzeysel kök sistemine sahip ağaçlar, kazık kök sistemine sahip ağaçlardan daha az riskli altındadır. Dişbudak, ıhlamur, akçaağaç, karaağaç, bazı meşe türleri, kavak, söğüt,  mazı,  servi gibi pullu yapraklı konifer ve palmiyeler de taransplantasyon büyük oranda başarıyla sonuçlanacaktır. Kumlu topraklarda yaşayan bir ağacı taşımak, kökleri muhafaza edebilecek bir kök hacmi oluşturulamaması nedeniyle olanaksızdır. Yaprak döken döken ağaçlarda tranasplantasyon vejetasyon dönemi dışındaki zamanlarda yapılmalı.Herdem yapraklı ağaçlarda ise Kasım ayında ya da ilkbaharda yapılmalı. Palmiye cinsleri mayıs-haziran aylarında taşınmalı. Başarılı bir transplantasyon işlem için güneşsiz gün ve saatler tercih edilmeli.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com