Tuz gölü yok oldu !...

90 yılda yaklaşık yüzde 85 küçüldüğü tespit edildi.

Tuz gölü'nün 90 yıllık haritalar ve günümüz uydu fotoğraflarıyla yapılan çalışmalar sonucunda, 90 yılda yaklaşık yüzde 85 küçüldüğü tespit edildi.
Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Semih Ekercin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tuz Gölü'nde kuraklık üzerine yaptığı bir araştırmada, son yüzyıl içindeki kıyı çizgisi değişimini incelediğini söyledi.
Ekercin, harita ve güncel uydu görüntülerinin karşılaştırılması ile elde edilen ''Tuz Gölü Kıyı Çizgisi Değişim Belirleme Çalışması''nda 1915 yılına ait tarihi askeri harita ve NASA tarafından ücretsiz olarak sağlanan uydu görüntülerini kullandığını belirtti. Ekercin, bu çalışmasını arazi üzerinde yaptığı çalışmayla da desteklediğini kaydetti.
90 yıllık haritalar ve günümüz uydu fotoğraflarıyla yaptığı çalışmalar sonucunda Tuz Gölü'nün 90 yılda yaklaşık yüzde 85 küçüldüğünü tespit ettiğini belirten Ekercin, "Osmanlıca hazırlanmış olan 1915 yılına ait tarihi askeri haritaları incelediğimizde Tuz Gölü'nün su yüzey alanının yaklaşık 2164 kilometrekare olduğunu tespit ettim. Uydu görüntüleri üzerinden yaptığım çalışmada ise Tuz Gölü'nün su yüzey alanının 1987 yılında 926 kilometrekareye, 2005 yılında da 326 kilometrekareye düştüğünü belirledim" diye konuştu.
Ekercin, bugünkü koşulların devam etmesi durumunda 2015 yılında Tuz Gölü'nün tamamen kuruyacağını bildirdi.(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com