Türkiye'de ormanların yüzde kaçı doğal?

Avrupa birliğinin ormanlarının sadece yüzde biri doğal orman.

Türkiye'de ormanların yüzde kaçı doğal?

 

TEMA Samsun İl Temsilcisi Ömer Faruk Sönmez, Avrupa Birliği'nin (AB) ormanlarının yüzde 1'inin, Türkiye'deki ormanların ise yüzde 93'ünün doğal olduğunu belirtti.

Ağırlıklı olarak şu an 2/B'lerin yaşanmaması için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve 2/B arazilerinin satışından vazgeçilerek "Ecrimisil" uygulamasına geçilmesi adına çalışmalar yürüten TEMA, doğal ormanların yok olmaması ve korunması için çağrıda bulunuyor. 
TEMA Samsun İl Temsilcisi Ömer Faruk Sönmez, son 23 yılda toplam 4 milyon 850 bin dönüm orman alanının, "bilim ve fen bakımından orman alanı olma özelliğini yitirdiği" gerekçesiyle orman dışına çıkarıldığını, 2/B yasalarının yaşanmaması için sürekli gündeme getirerek zararlarını anlatmaya çalıştıklarını kaydetti. İnsan eliyle oluşturulan ormanın doğal ormanın yerini tutamayacağını belirten Sönmez, AB'nin ormanlarının yüzde 1'inin doğal ormanken, Türkiye'de yüzde 93 olduğunu, bu değerli hazinenin korunması gerektiğini kaydetti. Sönmez, "Doğal ormanlarda yüzlerce tür ağaç, bitki, hayvan bir arada uyum içinde yaşayan bir ekosistemi oluşturur. Ve insan eliyle oluşturulan hiçbir orman, asla doğal olanın yerini tutamaz. Bunu bilerek doğal ormanlara sahip çıkılmasını gerekmektedir" dedi. (İha)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com