Dünya nın en büyük tatlı su kaynağı Baykal Gölü kuruyor!

Baykal Gölü son 60 yılın en düşük su seviyesine ulaştı.

Bu duruma en büyük sebebin çarpık kentleşme, turizm ve izinsiz erişimin neden oluyor. Dünyanın en büyük tatlı su kaynağı Baykal Gölü Moskova’nın 5.000 kilometre uzağında yer alıyor. Gölün su değerleri 2013 yılına oranla yüzde 40 düşerek, 456.09 metreküpe ulaştı. Rus yetkililerin açıklamalarına göre bu oran 9 santimetreye eşit. Çevreciler oldukça sıcak ve kurak geçen yaz aylarının ve ormanlık alanın genişlememesinin bu düşüşe neden olduğunu belirtiyor. Peki ama dünyada tatlı su kaynaklarının azalmasının neden ve sonuçları neler? 1. Dünyadaki su kaynaklarının yalnızca yüzde biri insan kullanımına hazır. Yüzde birlik oran, endüstri ve tarım alanında kullanılmakla beraber, içme suyu olarak evlerde tüketiliyor. 2. Dünya nüfusunun üçte biri içme suyunun olmadığı bölgelerde ikamet ediyor. Birleşmiş Milletler’in açıkladığı son verilere göre bir milyarı aşkın kişinin tatlı ve temiz suya ulaşımı yok. 3. Hava kirliliği, endüstriyel atıklar ve tarım ilaçları temiz su kaynaklarını negatif yönde etkiliyor. 4. Modern dünya tatlı su alanlarını koruyamıyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF tarafından açıklanan verilere göre 2025 yılında dünyanın üçte ikisi tatlı su kaynaklarına ulaşmakta zorluk çekecek. Bilim insanları göllerdeki su oranlarının düşüşünün göl canlılarının yaşamını derinden sarsabileceğinin altını çiziyor. Alıntı:yesilgazete.org

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com