İzmir in Dağlarında Çiçekçer Açar

Milli mücadele yıllarının bu unutulmaz marşına ilham veren doğal güzellikler, İzmir Büyükşehir Belediyesi nin çabalarıyla tekrar hayata geçiriliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadifekale’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları sonunda meyvelerini verdi. Bölgede yıkılan 1560 konutun ardından 420 bin metrekarelik alan kazanıldı. 50 bin metrekarelik bölüm ise şimdiden ağaçlandırıldı. İlk etapta 1075 ağaç dikildi. Alanın tamamında 20 bin ağaç olacak. “İzmir’in dağlarında çiçekler açar” dizeleri yeniden gerçek oluyor. Milli mücadele yıllarının bu unutulmaz marşına ilham veren doğal güzellikler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çabalarıyla tekrar hayata geçiriliyor. Son 60 yılda sürekli göç alan ve buna bağlı olarak çarpık kentleşmenin getirdiği sıkıntıları tüm yoğunluğuyla yaşayan İzmir, kentsel dönüşümün en güzel örneklerinden birine sahne oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale Heyelan Bölgesi’nde kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan binaların yıkımında sona yaklaştıkça, kentin silueti de değişiyor. Bugüne kadar 1560 binanın yıkıldığı bölgede, yeşillendirilmek üzere 420 bin metrekare alan kazanıldı. Körfezi ve İzmir kent merkezini kuş bakışı izleme imkanı sunan 50 bin metrekarelik bölümün ağaçlandırmasına şimdiden başlandı. Körfez tarafından Kadifekale’ye bakanlar yeni fidanları rahatlıkla görebiliyor. Kale mimoza kokacak Bugüne dek yapılan çalışmalarda, binalarının yıkımının ardından zeminde bulunan molozlar kaldırıldı ve temizlendi. Yerine dikimi yapılacak bitkilerin iyi gelişmesine olanak sağlayacak 9500 m³ bahçe toprağı serildi. Körfeze bakan 50 bin m2 alanda ilk etapta 100 adet sedir, 100 adet sığla, 100 adet erguvan, 100 adet fıstık çamı, 100 adet ligustrum, 100 adet süs eriği, 100 adet süs kirazı, 100 adet süs elması, 25 adet leylandi, 110 adet ağaç hatmi, 50 adet defne ve 50 adet de güvey fenerinin dikimi yapıldı. Alanın tamamına, aralarında güzel kokularıyla bilinen mimozaların da bulunduğu 20 bin ağaç dikilmesi hedefleniyor. 1560 bina yıkıldı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’de kamulaştırmalar için bugüne kadar 115 milyon TL harcama yaptı. Kentin nefes alacağı bir alan olarak yeniden düzenlenen bölgedeki çalışmalar sayesinde turizm açısından büyük önem taşıyan adımlar atıldı. Kale surları, yapılan bu çalışmalarla Yeşildere Caddesi’nden de net olarak görünmeye başladı. Kadifekale’deki heyelan bölgesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yıktığı toplam ev sayısı 1560’a ulaştı. Bölgede kademeli olarak 1968 konut yıkılacak. Bunlardan 1710 adetinin kamulaştırması tamamlandı. Bakanlar Kurulu’nun 1977 yılında “Afete Maruz Bölge” ilan ettiği İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1.Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerindeki 1968 konut için 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı. Kadifekale sakinleri çok mutlu Bölgede yapılan çalışmaların belirginleşmesi çevre sakinlerini de sevindirdi. Yaşadıkları yerin güzelleştiğini ve değer kazandığını dile getiren Kadifekaleliler, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ederek, “Her yer yemyeşil oldu. Gözümüz, gönlümüz açıldı” diye konuştu.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com