Fırat Kavağı İçin Kollar Sıvandı

Fırat nehri kıyısında yaşayan Fırat Kavağı için gen merkezi olan Birecik teki Fırat kavaklığı yenileniyor.

Doğa Derneği'nin sitesinde yeralan habere göre, Fırat kavaklığı tüm Avrupa'da koruma öncelikli türlerden olan Çizgili İshak Kuşu (Otus brucei) için de üreme alanı. Kavaklıktaki ağaçların çoğunun 80 yaşından büyük ve bir çoğunun da hastalıklı olması, insan baskısı ile birleşince yeni fidelerin yetişmesini engelliyordu. Birecik Belediyesi ve Doğa Derneği işbirliğinde doğal değerlerin korunması ve tanıtılması kapsamında başlatılan çalışmalar ile, Fırat Kavaklığı ve Çizgili İshak Kuşu çalıştayları düzenlendi. Türkiye deki kavak uzmanı bölgeye davet edilerek yol haritası çıkarıldı. Baharın gelmesi ile, yaşları 80 yıllık ölü ve hastalıklı ağaçlar temizlendi. Yaşlı ağaçlar budandı. Alanın önemli bir kısmı yeni fideler çıkması için sürüldü. Birecik halkı ve doğa için bu küçük ama doğal değeri yük olan alan büyük önem arz ediyor.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com