II. Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülü - 2010

Değerlendirmeye alınacak projelerin bulunduğu yörenin doğal ve kültürel değerlerini yansıtması, kamusal kullanımları desteklemesi ve konumlandığı alana artı değerler katmış olması gerekmektedir.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmada yurdunuzdan bir çok proje yarışacak.Değerlendirmeye alınacak projelerin bulunduğu yörenin doğal ve kültürel değerlerini yansıtması, kamusal kullanımları desteklemesi ve konumlandığı alana artı değerler katmış olması gerekmektedir.
TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI

II. ULUSAL PEYZAJ MİMARLIĞI ÖDÜLÜ / 2010

"Kent Parkları"

1. AMAÇ
Ülkemiz Peyzaj Mimarlığı‘nda çağdaş ve yenilikçi tasarımların, sosyal-kültürel boyutunun ve bunların kamu yararına kullanımının önemi ile Peyzaj Mimarlığı faaliyetlerinin tanıtılması, özendirilmesi, ödüllendirilmesi ve kamuoyunun gündeminde bulundurulması amacıyla Peyzaj Mimarları Odası tarafından her yıl farklı bir tema ile düzenlenen bir organizasyondur. Mesleki gelişimin desteklenmesi ve güzel sanatların teşvik edilmesi amacıyla her yıl Peyzaj Mimarlığı Ödüllerinin verilmesi amacını taşımaktadır.
Her yıl 13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı gününde ilgili temaya ilişkin sergi düzenlenerek, seçilen proje veya projelere ödül verilecektir. Ayrıca tüm şubelerde yıl boyu sergilenmesi sağlanacaktır.

2. KAPSAM
Bu yılki tema "Kent Parkları"dır. Değerlendirmeye alınacak projelerin 2000 yılından sonra projelendirilmiş veya uygulanması tamamlanmış olması gerekmektedir. Bulunduğu yörenin doğal ve kültürel değerlerini yansıtması, kamusal kullanımları desteklemesi ve konumlandığı alana artı değerler katmış olması, ödüllerin tespitinde başlıca kriterlerdir.

3. ÖDÜLLER
Ödüller iki başlık altında verilecektir ve bunun için sergiye katılmak esastır. Ayrıca Onur Ödülü verilecektir. Bunlar;

3.1.- Uygulanmış proje dalı ödülü
2000 yılından sonra uygulanmış ve bitmiş, proje yöneticisinin Oda‘ya kayıtlı Peyzaj Mimarı olması koşuluyla proje mimar(lar)ına verilecektir. Bu dalda en az iki ödül verilecektir.

3.2.- Proje dalı ödülü
2000 yılından sonra projelendirilmiş, uygulamasına henüz geçilmemiş veya uygulaması tamamlanmamış, proje yöneticisinin Oda‘ya kayıtlı Peyzaj Mimarı olması koşuluyla proje mimar(lar)ına verilecektir. Bu dalda en az bir ödül verilecektir.

3.3.- Onur Ödülü
Tüm mesleki hayatı boyunca, Peyzaj Mimarlığının gelişimine verilen hizmetleri nedeniyle, bir Peyzaj Mimarına veya ortak çalışmış Peyzaj Mimarlarına verilir. Bu ödülün verileceği Peyzaj Mimar(lar)ının uygulanmış projelerinin olması ve ödülün özellikle özel projelerinden dolayı verilmesi esastır.
Bu ödül için başvuru gerekmemektedir. Adaylar, Seçici Kurul‘un belirleyeceği yöntemle saptanacak ve belirlenen adaylar arasında yapılan değerlendirme ile ödül verilecektir.

4. SEÇİCİ KURUL
Seçici kurul 5 kişiden oluşmaktadır. (Seçici Kurul üyeleri ile ilgili bilgi 2.duyuruda yayınlanacaktır.)

5. KATILIM KOŞULLARI
5.1. Sergi İçin: Sergiye katılım herkese açıktır. Her Peyzaj Mimarı, yanı sıra ilgili kamu kuruluşları, kurumlar, şirketler, üniversite öğrencileri ve araştırmacılar bireysel veya ekip olarak katılabilir.
Firma ya da kurum adına katılan çalışmalarda, proje yürütücüsü peyzaj mimar(lar)ının isminin belirtilmesi zorunludur.
5.2. Ödül İçin: Uygulanmış Proje ve Proje dallarında katılabilmek için, müellif(ler)in Peyzaj Mimarları Odası üyesi olması zorunludur.
5.3. Katılımcılar, her kategori için ayrı ayrı ve istedikleri sayıda katılabilirler. Her bir proje, 1 (bir) adet A0 (1189 x 841mm) sunuş paftası olacak ve fotoblok benzeri sert yüzey üzerine yapıştırılacaktır. Paftanın üzerinde projenin künyesi (adı, yeri, işveren, proje ve uygulama bitiş tarihi vb.) ile proje müellif(ler)inin isimleri yer alacaktır. Her türlü sunuş tekniği serbest olup, 300 kelimeyi geçmeyen proje ile ilgili açıklamalar da bu pafta üzerinde yer alacaktır.
5.4. Sergiye katılacak eserler ve kişiler, Peyzaj Mimarları Odası Onur Kurulu‘nca verilmiş bir cezanın veya Peyzaj Mimarları Odası tarafından kazanılmış bir yargı kararının nesnesi olamaz. Telif hakkı ile ilgili sorunlar var ise, katılımcılar tarafından çözümlenmiş olmalıdır.
Sergiye katılacak eserler, Oda‘ya teslim edildikten sonra geri çekilemez; teslim edilen çalışmaların yurt içi sergilerde ve katalogda yayımlanması kabul edilmiş sayılır.

6. TESLİM
Katılımcılar, projelerini elden veya kargo ile "Peyzaj Mimarları Odası, Konur 2 Sokak No:34/8 KIZILAY-ANKARA" adresine 7 Mayıs 2010 Cuma saat 18:00‘e kadar ulaştırmış olmaları gerekmektedir. Ödül kategorilerinde bu tarihten sonraki katılımlar değerlendirme dışı bırakılacaktır.

7. SERGİ ve ÖDÜL
13 Mayıs Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü kutlamaları kapsamında Ankara‘da sergi ve ödül töreni düzenlenecek, her kategoride ödüller plaket olarak sunulacaktır. Ayrıca Oda‘ya bağlı her yayın organında ve ülke geneli duyurusu yapılacaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com