´´Aptallık Çağı`` filmi vizyona giriyor

Bugüne kadar iklim değişikliği ve sonuçları üzerine yapılmış en etkili bağımsız yapım.

"İklim değişikliğini durdurmak için hala bir şansımız varken..."

 

Greenpeace*, dünya çapında canlı konser ve etkinliklerle desteklenen "Aptallık Çağı" (The Age of Stupid) filmini Ekim ayında Türkiye'de vizyona sokuyor. Çekimi 3.5 senede tamamlanan ve 450 bin Sterlinlik bütçesinin tamamı bireysel desteklerle sağlanan film, bugüne dek iklim değişikliği ve sonuçları üzerine yapılmış en etkili bağımsız yapım. Bu film BKM ve Dell Türkiye'nin katkılarıyla 9 Ekim Cuma günü BKM'de vizyona giriyor.

 

Filmde, Aralık ayında Kophenag'ta düzenlenecek BM İklim Zirvesi öncesinde acil önlem alınmazsa iklim değişikliğinin yaratabileceği felaketlere dikkat çekiliyor. Filmde gelecek nesillerin bu çağı nasıl adlandıracağı sorgulanıyor: 21 yüzyıl tarihe, bütün bilimsel veriler ve çözümlerin ortada olmasına rağmen bu felakete izin veren insanların yaşadığı "Aptallık Çağı" olarak mı geçecek?

 

Filmin Karbon Ayakizi: 94 ton!

 

Film, 6 bağımsız hikâyede anlatılan, tüketim, savaş, iklim değişikliği, petrol ve alternatifleri gibi temalardan oluşuyor. Drama, animasyon ve belgesel karışımı yapım, insanoğlunun aptallığıyla kaybedilen bir dünyaya eleştirel bir gözle bakıyor ve bizi çözüm üretmek için harekete geçmeye çağırıyor. Filmin amacı bilinçlendirmeye yönelik büyük değişimin bir parçası olmak, hükümetleri dünyadaki sıcaklık oranını iki derece düşürerek sabitlemeleri ve gezegenimizi insanlar ve diğer canlılar için yaşanabilir hale getirmeleri için global emisyon düzeylerini azaltacak uluslararası bağlayıcı anlaşmalar yapmaya teşvik etmek.

 

 

Çekim süresince her çeşit ve uzunluktaki yolculuk (bisikletle,yürüyerek, tekneyle, kayıkla, uçakla, trenle, araba ve helikopterle),elektrik, petrol, yiyecek tüketimi ve alınan ekipmanları not edildi.Toplamda da 94 ton karbon ayakizi çıktı ki bu yaklaşık olarak 4 Amerikalı'nın bir yılda  ürettiğine veya 185 tane dış mekan ısıtıcısını ayda ürettiğini eşit.

 

Filmin yönetmeni Franny Armstrong, İngiliz belgesel film yönetmeni ve iklim değişikliği aktivist. Son projesi 10:10, Eylül 2009'da önde gelen politikacılar, bireyler ve örgütlerin de oluşuma katıldığı bir film oldu. Franny aynı zamanda, OneClimate'de (kâr amacı gütmeyen iklim üzerine bir sosyal network ve online haber portalı) saygın bir konuşmacı.

 

Armstrong'un ilk belgeseli McLibel (1997, 2005), 10 yıldan daha uzun sürede bütçesiz ve tamamen gönüllü bir ekiple çekildi. Sekiz yıl sonra McLibel 2, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde İngiliz hükümetini bozguna uğrattıktan sonra, BBC2 kanalında Pazar günü 10:30 gibi bir saatte yayınlanarak 1 milyonluk muhteşem bir izleme oranı elde etti.

McLibel Amerika'da, Kanada ve Avusturalya olmak üzere 15 ülkede daha TV'de yayınlandı. Belgesel, Grierson Belgesel Ödülleri, İngiliz Bağımsız Film Ödülleri gibi sayısız ödüle aday oldu. İngiliz Film Enstitüsü'nin prestij serisinden "Dünyayı değiştiren 10 belgesel" ödülü ile onurlandırıldı. Armstrong'un ikinci belgeseli Drowned Out (2002), İngiliz bağımsız Film Ödüllerinde 2004 yılında en iyi belgesel ödülüne aday gösterildi. İngiliz TV izleyicisinin haricinde Armstrong'un filmleri 56 milyondan fazla insan tarafından izlendi.

 

Filmin Künyesi:

 

Yönetmen : Franny Armstrong

 

Senaryo : Franny Armstrong

 

Oyuncular : Jamila ve Adnan Bayyoud, Alvin DuVernay, Piers Guy, Layefa

Malini, Fernand Pareau

 

Filmin Türü : Belgesel

 

Orijinal Adı : The Age of Stupid

 

Yapımcı Firma : Spanner Films

 

Yapım Yılı : 2009

 

Yapım Ülkesi : İngiltere

 

Orijinal Dili : İngilizce

 

Filmin Süresi : 92 dakika

(acikradyo.com.tr)

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com