Munzur Vadisi Florası

Munzur vadisi, bünyesinde barındırdığı 43’ü endemik 1518 bitki türü mozaiği ile de dikkat çekmektedir.

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü çalışma alanı içinde kalan Munzur vadisi bitki türü yönünden zengin mozaiği ile dikkat çekiyor.

Milli Parkı, gözeleri, Munzur Baba’sı ve akarsu kaynakları ile bilinen Munzur vadisi, bünyesinde barındırdığı 43’ü endemik 1518 bitki türü mozaiği ile de dikkat çekmektedir.

 

Vadi boyunca akan Munzur suyunda dere vejetasyonunu oluşturan Fraxinus exeelsoir (Adi Dişbudak),  Acer platanoides (Çınar Yapraklı Akçaağac), Acer campestre (Ova Akçaağacı), Rhus cotinus (Boyacı Sumağı),  Alnus glutinosa ssp. (Kızılağaç) türleri bölgeye hakim olan Quercus sp. (Meşe) türleriyle zaman zaman karışık meşcereler  kurarak  yöreye  özgü dokuyu yansıtmaktadırlar.

Ayrıca vadi tabanında ve su boylarında karışık olarak  Ulmus glabra (Karaağaç), Platanus orientalis (Çınar), Vitis silvestris (Yabani asma), Juglans regia (Ceviz), Corylus sp. (Yabani fındık), Populus sp. (Kavak), Salix sp. (Söğüt)  türlerinden oluşan zengin bitki örtüsü ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir Munzur.

(ogm)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com