Dünya için 2 derece !

G8 liderleri, zirvenin ilk gününde, 2050 ye dek küresel ısınmanın 2 dereceden fazla artmaması için çaba harcanması hedefi üzerinde anlaştı.

'2 derece' uzlaşması

Sanayileşmiş ülkelerin oluşturduğu G8 grubunun İtalya'daki liderler zirvesinde, iklim değişikliğiyle mücadele yolunda önemli bir karar alındı.

G8 liderleri, zirvenin ilk gününde, 2050'ye dek küresel ısınmanın 2 dereceden fazla artmaması için çaba harcanması hedefi üzerinde anlaştı.

"2 dereceden fazlası" birçok uzmanca, iklim değişikliğinin dünyaya telafisi mümkün olmayan şekilde zarar vereceği düzey olarak görülüyor.

Avrupa Birliği daha önce bu hedefi benimsemişti.

Fakat, George W. Bush'un bakanlığı döneminde ABD buna karşı çıkıyordu.

Söz konusu hedef, küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olarak gösterilen sera gazları salımında önemli oranda kesintiye gidilmesini gerektirecek.

G8 zirvesinde liderler karbon salımlarını ciddi oranda azaltmayı hedefleme konusunda da uzlaştılar.

Liderler, 2050 yılına kadar gelişmiş ülkelerin salımları yüzde 80, dünyanın geri kalanının da yüzde 50 oranında azaltma taahhüdünde bulunmasını istiyor.

Zirvede, bu hedeflerin nasıl karşılanacağı ve finanse edileceği konusuna değinilmedi.

Üç gün sürecek G8 Zirvesi'nin ikinci gününde iklim değişikliğiyle mücadele konulu oturuma sanayileşmiş sekiz ülkenin yanı sıra; Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Güney Afrika ve Mısır da katılacak.

Bu noktada özellikle Çin ve Hindistan'la yapılacak müzakerelerin çetin geçmesi bekleniyor.

ABD 'nükleer güvenlik zirvesi' düzenlemeyi planlıyor

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Mart ayında Washington'da nükleer güvenlik konulu bir zirve organize etmeyi planlıyor.

Barack Obama, bu yöndeki girişimini, İtalya'daki G8 Zirvesi sırasında açıkladı.

Obama, kendi ifadesiyle 'nükleer terörizmin', halen çözüm bulunması gereken en acil küresel tehdit olduğunu söyledi.

Washington Zirvesi'nde hedef, nükleer madde stoklarının daha güvenli şekilde muhafaza edilmesi ve onların ticaretinin önlenmesi için ülkeler arasında işbirliğinin artırılması olacak.

Bu arada G8 liderleri İran'ın nükleer programına yönelik ciddi kaygılarını yansıtan bir açıklama metni üzerinde de anlaştılar.

G8 liderleri metinde, İran'ı, tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası yaşanan
olaylardaki rolü nedeniyle de kınıyor.(bbcturkish)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com