Exxon Mobil e çevre cezası

1989 yılında Alaska daki çevre felaketiyle ilgili davada, dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon Mobil e ceza verildi.


Alaska'nın Valdez bölgesinde çevre felaketine yol açan Exxon Mobil'e verilen 507,5 milyon dolar ceza onandı. Şirketin 500 milyon dolar da tazminat ödemesine karar verildi
ABD’de, federal temyiz mahkemesi, 1989 yılında Alaska’daki çevre felaketiyle ilgili davada, dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon Mobil’e, 500 milyon dolar faiz ödeme cezası verdi.
San Francisco kentindeki 9. Temyiz Mahkemesi, 1996 yılından itibaren olmak üzere şirketin 500 milyon dolar faiz ödemesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Haziran 2008’de, Exxon Mobil’in 507,5 milyon dolar tazminat ödemesi yönündeki kararını onayladı.
Şirketi 507,5 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum eden ABD Yüksek Mahkemesi, şirketin faiz ödeyip ödememesi konusunda karar vermeyi reddetmiş ve kararı temyiz mahkemesine bırakmıştı.
Exxon Mobil’e dava açanların avukatlarından Stanford Üniversitesi’nden hukuk profesörü Jeffrey Fisher, "Başka bir engeli daha temizlediğimiz için mutluyuz ve mümkün olan en kısa zamanda davayı sonuçlandırabileceğimiz konusunda umutluyuz" dedi.
Şirketin sözcüsü, karar gözden geçirildikten sonra açıklama yapacaklarını söylerken, Exxon Mobil’in, faiz ödemesiyle ilgili kararı temyiz edebileceği belirtildi.
Exxon Valdez isimli petrol tankeri, 1989 yılında Alaska’da kayalıklara çarpmış, tankerden denize sızan 41,64 milyon litre petrol 1,930 kilometre uzunluğundaki kıyıyı kirletmişti.
Bu dava sırasında mahkeme, önce şirketi 1994 yılında 5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etmiş, 2006 yılında federal temyiz mahkemesi bu rakamı yarıya indirmişti.
Yüksek Mahkeme, Haziran 2008’de ise 2,5 milyar dolar tazminatı azaltarak, şirketi 507,5 milyon dolar tazminat ödeme cezasına çarptırmıştı. (aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com