17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü

BM nin 2009 çölleşmeyle mücadele gününün ana temasını Toprak ve Suyun Korunması,Ortak Geleceğimizi Güvence Altına Almak olarak belirlediği belirtildi.


Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Baş, 17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, BM'nin 2009 Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü'nün ana temasını ''Toprak ve Suyun Korunması=Ortak Geleceğimizi Güvence Altına Almak'' olarak belirlediğini belirtti.

Toprak ve su varlıkları güvence altına alınmadığından, insanların yaşamlarını sürdürebilmek için en temel ihtiyaçları olan su ve gıdaya ulaşabileceklerine inandıkları bölgelere göç ettiğini vurgulayan Baş, 2050 yılına kadar 200 milyon kişinin çevresel nedenlerle göç edeceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Baş, oysa toprak ve su varlığı güvence altına alınarak ve korunarak hem bu insanların yaşamlarının iyileştirilebileceğini hem de dünyanın ortak geleceğinin güvence altına alınabileceğini bildirdi.

Çölleşmenin küresel bir sorun olduğuna dikkati çeken Lütfü Baş, dünya yüzeyinde her yıl 6 milyon hektar alanın çölleştiğini, yaklaşık 750-800 milyon kişinin çöl ve çöl benzeri yerlerde açlık sınırında yaşadıklarını belirtti.

BM Çevre Programı UNEP'e göre, küresel düzeyde, çölleşmeden doğrudan etkilenen bölgelerde yıllık gelir kaybı 42 milyar dolarken, çölleşmeyle mücadelenin yıllık bedelinin sadece 2.4 milyar dolar olduğuna işaret eden Baş, TEMA Vakfı'nın 14 yıldır Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü'nde etkinlikler düzenleyerek çölleşme sorununa dikkati çektiğini hatırlattı. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Baş, şunları kaydetti:

''Türkiye, 500 milyonu tarım alanlarından olmak üzere her yıl 1 milyar 400 milyon ton, her gün 400.000 adet kamyon(20.00 tonluk), her saniye 16 ton tarım toprağını erozyonla kaybetmektedir. Ancak bu ciddi tehdide rağmen Türkiye halen arazi kullanım planlamasını yapmış değildir. Bu nedenle tarım arazilerinin üzerine sanayi tesisleri kurulmakta, ormanlar yakılmakta veya işgal edilip yapılaşmaya açılmakta veya tarlaya çevrilmekte, sulak alanlar kurutularak tarlaya çevrilmektedir... TEMA Vakfı, 2009 yılı Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’nde ülkeyi yönetenlere “Gelecek İçin Arazi Kullanım Planlaması” yapılması, mayınlı arazilerin öz kaynaklarımızla temizlenerek organik tarıma açılmasını ve verimli topraklarımızın yabancılara satılmaması gerektiği çağrısında bulunmaktadır.'' (aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com