Konya Ovası çölleşme tehdide altında

Konya Ovası; Kardelen, Kilikya Siklameni ve bazı orkide türlerine ev sahipliği yapıyor...


Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Havzası'nın ''yanlış tarımsal uygulamalar nedeneiyle çölleşme tehdidi altında olduğu'' belirtildi.

Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfınca hazırlanan ''Suyun Yeryüzündeki Serüveni'' adlı kitaba göre, Türkiye'de son 40 yıl içinde kurutma, doldurma ve su sistemlerine müdahaleler nedeniyle Van Gölü'nün 3 katı büyüklüğünde sulak alan ekolojik işlevini yitirdi.

Kitapta, Türkiye'de son 40 yıl içerisinde kurutma, doldurma ve su sistemlerine müdahaleler nedeniyle, Van Gölü'nün 3 katı büyüklüğünde sulak alanın ekolojik işlevini yitirdiği ifade edildi.

Konya Kapalı Havzası'nın da bu durumdan etkilendiği belirtilen kitapta, aşırı su isteyen bir tarımsal ürün olan şeker pancarının yoğun ekiminin, havzadaki su talebini sonu gelmez biçimde artırdığına dikkat çekildi. ''Bir zamanlar havzayı uygarlığın çok önemli merkezi haline getiren tarımın, yanlış uygulamalar sonucunda havzada hüküm süren çölleşme tehdidinin başlıca sebebi'' olduğu vurgulanan kitapta, şöyle denildi:

''Ülkenin en zengin yer altı su rezervlerine sahip olan Konya Kapalı Havzası'nda, binlerce kaçak kuyu ve aşırı su çekimi nedeniyle yer altı su seviyesi her yıl 2-3 metre düşmektedir. Günümüzde kuraklık tehdidiyle karşı karşıya olan havzada, Bolluk ve Terkasan gölleri kurumuş durumdadır.
Türkiye'nin tuz gereksiniminin yüzde 70'ini karşılayan Tuz Gölü, yer altı su seviyesinin düşmesi, evsel ve sanayi atıklarının arıtılmadan göle bırakılması nedeniyle kurumakta ve kirlenmektedir. Tuz Gölü, 1997'de 260 bin hektar alanı kaplarken, 160 bin hektara kadar gerilemiştir. Çumra Ovası'ndaki tarım alanlarının sulanması amacıyla aşırı su çekilen Beyşehir Gölü'ndeki balık türlerinde büyük azalma görülmektedir. Atıklar ve tarımdan dönen sular gölü tehdit etmektedir.''

''Su rejimine yapılan müdahaleler sonucunda Hotamış Sazlıkları büyük ölçüde kurumuştur'' denilen kitapta, Ereğli Sazlıkları'nın da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu ifade edildi.

Havzada yer alan önemli kuş alanından bazılarının sulak alanlarının tahribatıyla bağlantılı olarak ekolojik işlevini kaybettiğine değinilen kitapta, ''DSİ tarafından baraj gölüne çevrilmek istenen daha sonra yapımı durdurulan baraj inşaatı nedeniyle Eşmekaya Sazlığı'nın, önemli ölçüde zarar görüp kuruyan kuş alanlarına örnek gösterilebileceği'' bilgisine yer verildi.

Kilikya Siklameni'nin Anavatanı

Kitapta, çölleşme tehdidiyle karşı karşıya bulunan Konya Kapalı Havzası'nın barındırdığı biyolojik çeşitliliğe ilişkin bilgilere de yer
verildi.

''Tuz Gölü'nün gün batımında flamingolarının pembeye boyadığı görüntüsü hafızalardan kolay kolay çıkmaz'' denilen kitapta, şunlar kaydedildi:

''Avrupa'da üreyen ve nesli tüm dünyada tehlike altında olan 13 kuş türünden sekizine üreme alanı sağlayan Konya Kapalı Havzası aynı zamanda, yüz binlerce hektarı kaplayan 6 önemli bitki alanıyla dünya çapında acil korunması gereken Kardelen, Kilikya Siklameni ve bazı orkide türlerine ev sahipliği yapar.''(aa)

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com