OLEA EUROPAEA (OLEACEAE) Zeytin

OLEA EUROPAEA (OLEACEAE)
Zeytin

Her dem yeşil olan bu ağaç, kuraklığa dayanıklıdır.

 

 

   12-15 m yüksekliğindedir. Olgunluğuna göre,yeşil ya da siyah zeytinler üretir. Bunun yanı sıra zeytinyağı ve  sabun  gibi yan ürünlerin üretiminde de kullanılır.Zeytin, aynı zamanda çok güzel bir gölge ve süs ağacıdır. Her dem yeşil yaprakları, üst yüzde gri-yeşil, alt yüzde gümüşi renkte ve dardır. Yaşlı bireylerin (bazen yüzlerce yıl yaşamış olabilirler) düğüm düğüm görünen karakteristik bir gövde kabukları vardır.


   Olea Europaea kuraklığa ve şiddetli rüzgarlara çok dayanıklıdır; fakat kuvvetli donlardan ve nemden hoşlanmaz. Hatta terasları süslemek için saksıda da satılır. Genç Olea Europaea’lar 5, olgun bireyler ise 10 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com