MORUS (MORACEAE) Dut

MORUS (MORACEAE)
Dut

Yaprağını döken bu ağaç oldukça dayanıklıdır ve nemden hoşlanmaz.

MORUS ALBA ‘PENDULA’


   2 m yüksekliğindedir ve ağlayan forma sahip süs ağaçlarının en iyi örneklerindendir. Gövdenin hemen yakınından sarkan sürgünler çok ilginç bir siluet oluşturur. Bir çardak oluşturmak için sürgünleri budayarak şekillendirmek, sürgünleri gövdeden ayırmak  gereklidir. Son derece düzensiz olan yaprakların hepsi birbirinden farklıdır (az ya da çok derin, iki ya da üç loplu). 


   Bu Morus çeşidi, küçük bahçelerde kullanıma uygun, ağlar formlu ağaçların içinde en iyilerden biridir. Bahçelerin dinlenme köşelerinde, tek başına kullanılır. Oldukça dayanıklı olmasına karşın, yumuşak iklimleri tercih eder.


 

MORUS KAGAYAMAE


   6-8 m yüksekliğindedir. Ortalama bir gelişim gösterir; tepe tacı oldukça geniş ve yuvarlaktır. Dilimli, büyük yaprakları Platanus’un yapraklarını anımsatır; fakat daha az serttir ve daha yoğun bir yeşil tonundadır.


   Dayanıklılığı bir öncekinden daha azdır; fakat yine de Paris bölgesinde yetiştirilebilir seviyededir. Güneyde gölge ağacı ya da sıra ağacı olarak çok kullanılır. Nemden hoşlanmayan Morus’lar, iyi drene olan topraklara dikilmelidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com