ACACIA (FABACEAE) Akasya, mimoza

ACACIA (FABACEAE)
Akasya, mimoza

Her daim yeşildir ve pek dayanıklı değildir.

   Acaia’lar, ağaç ya da büyük çalılardır. Atlantik’in kıyı bölgelerinde ve Britanya’da dayanıklı ağaç türlerindendir. Sıra dışı kış mevsimlerine her zaman dayanıklılık göstermezler.


ACACIA DEALBATA Mimoza


   4-8 m yüksekliğindedir. Tüysü yaprakları oluşturan çok sayıdaki ince yaprakçıklar hafif görünümlü bir yapraklanma oluşturur ve gümüşi yeşil renklidir. Kış boyunca devam eden görkemli çiçeklenme, sürgünleri kaplayan hoş kokulu, top şeklindeki, sarı çiçeklerden oluşan gruplardan ibarettir. Çiçek rengi, açık sarıdan turuncuya dek değişen çok sayıda çeşidi vardır.

ACACIA RETINODES


   3-5 m yüksekliğindedir. Bir önceki türle arasında iki fark vardır. Bu türde yalancı yapraklar tam, boylamasına uzun yapıda ve  dardır. Diğer farklılık ise çiçeklenmenin yoğunluğu daha azdır ve çiçeklenme kesintisiz olarak devam eder. Acacia retinodes’in bir özelliği de  kirece karşı dayanıklılık göstermesi ve Acacia dealbata çeşitlerinin aşılanmasına elverişli olmasıdır.


   Rüzgardan korunaklı ortamlara dikilen Acacia’lar, derin ve iyi drene olan topraklarda yetişir. Kireçli topraklarda Acacia retinodes ya da Acacia retinodes üzerine aşılanmış Acacia dealbata tercih edilmelidir. Budama genellikle gereksizdir; sadece ağaçların gelişimini sınırlamak için ya da kuvvetli donlardan sonra zarar görmüş bitki kısımlarını kaldırmak için gerçekleştirilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com