LAGERSTROEMIA (LYTHRACEAE) Oya Ağacı

LAGERSTROEMIA (LYTHRACEAE)
Oya Ağacı

Yaprağını döker ve ortalama dayanıklılıktadır. Temmuzdan ekime kadar çiçeklenir. Kireçsiz ve sıcak olmayan topraklarda yetişir.

LAGERSTROEMIA INDICA


   4-6 m yüksekliğindeki küçük ve şirin görünümlü bu ağacın gövde kabuğu plakalar halinde dökülür (Platanus’un gövde kabuğuna benzer bir şekilde). Yaprakları, Ligustrum’un yapraklarına benzer; taç yaprakları ilginç bir biçimde buruşturulmuş gibi duran çiçekler ise koçanlar şeklinde kurullar oluşturur. Beyaz, pembe, kırmızı, eflatun ve mor çiçekli çok sayıda çeşidi vardır.

   Lagerstroemia indica’lar, soğuğa hiç duyarlı değildir; hatta en kuvvetli donlara bile dayanır. Fakat  bu ağaç nispeten daha sıcak iklimin hakim olduğu bölgelerde dikildiğinde çiçeklenir. Bu nedenledir ki, güneyde ve güney doğuda, gerek tek başına gerek sıralar halinde daha yoğun kullanıma sahiptir ve uzun çiçeklenmesi daha çok beğenilir.  Bu bitkilerin kurak dönemlerde sıkça sulanmaları gerekir. Ticari ortamlarda genellikle, beyazdan mora kadar, kırmızı ve pembenin her tonunun yer aldığı geniş bir renk yelpazesine sahip Amerikan kökenli çeşitler satışa sunulmaktadır. Yine çeşidene göre, dik, bodur ve sarkık formda olanlarını da bulmak mümkündür.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com