FAGUS (FAGACEAE) Kayın

FAGUS (FAGACEAE)
Kayın

Yaprağını döker.

Derin ve iyi topraklarda yetişir. Nemli iklimlerden hoşlanır.

FAGUS SYLVATICA


   15m ve daha üzeri boylara ulaşır. Ormanların bu ağacı, dik gövdesiyle, gri ve pürüzsüz kabuğuyla karakterize olur. Tepe tacı yuvarlaktır; oval, koyu yeşil renkli yaprakları genellikle kuru bir şekilde ilkbahara kadar ağacın üzerinde yer alır. Sivri tomurcukları tipiktir. Baskın ebatları küçük bahçelerde kullanılmasını engeller. Fagus sylvatica’ya genellikle parklarda ve büyük yeşil alanlarda rastlanır. Fakat 1 m çapındaki genç bireyler, 2-3 metre yüksekliğinde, sıcak ve görkemli çerçeveler oluşturmak amacıyla da kullanılır. Aynı amaçla, Fagus sylvatica ‘Atropunicea’ (tohumla üretilerek) ve Fagus sylvatica ‘Tricolor’ da kullanılabilir.


FAGUS SYLVATICA ‘DAWYCK’
   10 m yüksekliğinde, sütun formlu bir bitkidir. Altın sarısı ‘Dawyck Gold’ ve kızıl renkli Dawyck Purple’ çeşitleri vardır.

FAGUS SYLVATICA ‘ATROPUNICEA’
   15 m ve daha üzeri yüksekliktedir. Tohumla üretilen Fagus sylvatica ‘Atropunicea’ sadece ilkbaharda bu renkleri alırken, aşılama ile elde edilen Fagus sylvatica ‘Atropunicea’ tüm sene boyunca daha geniş ve koyu kızıl bir yapraklanmaya sahiptir. Tek başına kullanılan ve yavaş büyüyen bir ağaçtır.

FAGUS SYLVATICA ‘PURPUREA PENDULA’
   3-4 m yüksekliğindeki bu tür hoş yapraklanması ve daha ılımlı ebatlarıyla küçük bahçelerdeki yerini alır.

FAGUS SYLVATICA ‘TRICOLOR’
   5-6 m yüksekliğindeki bu türün pembe kenarlı ve beyaz çizgili kızıl yaprakları vardır. Renklenmesinin daha kalıcı olabilmesi için gölge ortamlara dikilmesi gereklidir. Fagus’un tutunması güç olduğundan, fideleri genellikle topraklı ya da saksılı olarak pazarlanır.

FAGUS SYLVATICA ‘PENDULA’
   10-15 m yüksekliğindedir. Dikey olarak yükselen ya da sonradan sarkmak üzere yatay kalan sürgünleri, ağacı bu yönüyle parklar ve büyük bahçeler için son derece tercih edilir kılar. Bir su öğesinin kenarında tek başına kullanıldığında özellikle vurgulanmış olacaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com